Kultura i rozrywka Żywiec

Węgierska Górka: Góralskie dyktando

Łatwo nie było, bo nie dość, że dyktando, to w dodatku jeszcze gwarowe. W Węgierskiej Górce już po raz szósty młodzież przystąpiło do nietypowego konkursu.

Dyktando gwarowe odbywa się pod hasłem “Nigdy nie zaginie górolskie godanie”, a jego patronem jest nieżyjąca już Renata Madejczyk.

– Na uczestników ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych czekało nie lada wyzwanie. Konkurs składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie – pisemnym lub w obu – pisemnym oraz ustnym. Część pisemna dotyczyła znajomości gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia. W części ustnej trzeba było wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem – informuje Agnieszka Mocek, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka.

Jury przy swojej ocenie brało pod uwagę autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności, ogólny wyraz artystyczny, autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów. Do części pisemnej przystąpiło 25 uczestników, a do ustnej – 10.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano w sobotę (21 kwietnia) o 18.00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka. Przy tej okazji odbędzie się koncert Kapeli PoPieronie.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments