Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

W budownictwie nie ma miejsca na improwizację. Dokładne obliczenia wytrzymałościowe zagwarantują stabilność konstrukcji

Wieki temu budowniczowie mostów tuż po tym, jak ukończyli swoje dzieło, przeprowadzali jeszcze jedną, ostateczną próbę. Stawali pod konstrukcją, a tymczasem górą przejeżdżały mocno obciążone wozy – gdyby z mostem coś było nie tak, ten niechybnie zawaliłby się wprost na głowę swojego twórcy. W ten sposób inżynier brał pełną odpowiedzialność za swoją pracę. Współcześnie, kiedy wszelkie parametry i oddziałujące na budowlę siły można wyliczyć z dużo większą dokładnością, taki rytuał nie ma praktycznego zastosowania.

Dziś kluczową rolę odgrywają komputerowe, trójwymiarowe symulacje. Takie testy są całkowicie bezpieczne

Przeprowadzenie prób w wirtualnym środowisku nie tylko nie wiąże się z poważnym ryzykiem, ale przede wszystkim pozwala mocno zredukować koszty całej inwestycji. Zdaniem ekspertów z firmy Komes oszczędności mogą sięgać nawet 40% wartości w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnych metod, z budowaniem kolejnych prototypów na czele. Specjaliści przeprowadzający obliczenia wytrzymałościowe najczęściej wykorzystują do tego tzw. metodę elementów skończonych. Pozwala ona na uzyskanie bardzo dokładnych wyników nawet w przypadku obiektów o niesymetrycznych, wysoce skomplikowanych kształtach. Kompleksowa analiza MES, przeprowadzona za pomocą specjalistycznego programu, gwarantuje że inżynierom nie umknie żaden, choćby i najdrobniejszy detal, który może mieć zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Symulacja 3D sprawia, że dużo łatwiej wychwycić wszelkie niuanse – specjaliści będą wiedzieli, jak rozwiązać zdiagnozowane w ten sposób problemy. Budownictwo to zresztą jedna z wielu dziedzin, w których tego rodzaju systemy cieszą się sporą popularnością oraz rosnącym uznaniem.

Rzetelne obliczenia wytrzymałościowe wykorzystuje się również do projektowania konstrukcji mechanicznych

Wszędzie, gdzie poszczególne podzespoły wykonują określoną pracę i są wystawione na działanie różnorodnych sił, tam zaawansowane oprogramowanie inżynierskie pokazuje pełnię swoich możliwości. Od ogromnych maszyn górniczych, przez projektowanie rozmaitych środków transportu oraz poszczególnych ich części, aż po elektronikę użytkową. Przeprowadzenie obliczeń wytrzymałościowych pozwala na niezwykle precyzyjne oszacowanie żywotności każdego elementu z osobna, jak również całego układu. Analiza MES poparta pełnym zrozumieniem przyczyn i skutków uzyskanych rezultatów daje możliwość zaprojektowania np. adekwatnego do spodziewanych obciążeń chłodzenia, które zwiększy jakość finalnego produktu. A raczej żadnemu producentowi nie zależy na tym, żeby konsumenci postrzegali jego towary jako szybko psujące się i nadające się tylko do natychmiastowej wymiany na modele innej marki.

Materiał partnerski

google_news