Do naszej redakcji dotarły filmiki, nakręcone w ostatnim czasie pomiędzy Drogomyślem a Gołyszem. Widać na nim czworonoga, wyglądającego jak wilk. Na filmikach to pojedynczy osobnik, wędrujący pomiędzy domostwami, w terenie dosyć mocno zurbanizowanym, pełnym ruchu samochodowego.
Czy to rzeczywiście wilk? Jak przekazał nam Wiktor Naturski, specjalista ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Ustroń, pod które podlegają okolice Drogomyśla, przy takim ujęciu kamery nie ma oczywiście stuprocentowej pewności, ale najprawdopodobniej jest to właśnie wilk. Drogomyśl, to nizinne tereny powiatu cieszyńskiego, a na takich wilk jak najbardziej może przebywać.
Ewentualność bytowania wilka lub wilków w okolicy Drogomyśla potwierdza Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki na Żywiecczyźnie. – Wilki bytują na dosyć dużym obszarze, bo nawet bywa to 360 km kw., więc trudno je przypisać do konkretnej lokalizacji, ale ewentualne jego pojawienie się na Śląsku Cieszyńskim, w tym w okolicach Drogomyśla nie jest niczym szczególnie wyjątkowym czy anormalnym – mówi Michał Figura.
Czy to nie dziwne jednak, że wilk z filmiku występuje w pojedynkę, podczas, gdy według obiegowej opinii zwierzęta te krążą w watahach? Według naukowców ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk, pojedyncze osobniki, zwłaszcza młode opuszczają swoje grupy rodzinne w poszukiwaniu partnerów i nowych terytoriów. Mogą się wtedy pojawiać okresowo również poza rozległymi lasami, także w obszarach mozaiki pól uprawnych i lasów.
Według Wiktora Naturskiego wygląd tego zwierza sugeruje, że to wilk chory na częsty u tych ssaków świerzb. Choroba z kolei może tłumaczyć jego pojawienie się w okolicy zabudowań.
– W przypadku spotkania takiego wilka nie należy panikować tylko przepłoszyć zwierzę, aby mogło swobodnie dotrzeć do terenów naturalnego przebywania. W przypadku wielokrotnego pojawienia się takiego wilka lub sytuacji, kiedy zwierzę będzie próbowało wchodzić na teren gospodarstw należy powiadomić wójta, a następnie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, która podejmie dalsze decyzje w sprawie losów zwierzęcia. Wilki podlegają w Polsce ochronie gatunkowej, nie stwarzają realnego zagrożenia dla ludzi – uspokaja Naturski.
Podobne stanowisko prezentuje też Michał Figura. – Wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi i pojawienie się takiego osobnika nie należy traktować jako sytuację niepokojącą – wyjaśnia.