Porady i inspiracje

W jakich sytuacjach używa się igieł iniekcyjnych? Jak wybrać rozmiar?

W medycynie wykorzystywane są igły zbudowane z długiej, cienkiej rurki charakteryzującej się ostrym zakończeniem – pozwalają one na przebicie skóry. Te wyroby medyczne wykorzystywane są podczas procedur, takich jak pobieranie materiałów do badań, wykonywanie wstrzyknięć płynów czy leków do tkanki, pod skórę pacjenta czy do mięśnia pacjenta. Wyróżnia się przy tym wiele rodzajów igieł w medycynie – w tym artykule przyglądamy się bliżej igłom iniekcyjnym, wskazując ich zastosowanie oraz podpowiadając, jak wybrać ich rozmiar.

Igły jednorazowe a wielorazowe

Igły wykorzystywane w medycynie można podzielić na wyroby jednorazowe oraz wielorazowe. Wyroby jednorazowego użytku od lat stanowią niezbędne wyposażenie placówek ochrony zdrowia, gdyż umożliwiają one pobranie krwi czy przeprowadzenie szczepienia. To właśnie do tego rodzaju zaliczają się igły iniekcyjne – oprócz nich, wyroby jednorazowe to igły okulistyczne, anestezjologiczne czy dentystyczne. Jeśli chodzi natomiast o wyroby wielorazowe, je najczęściej można spotkać w weterynarii.

Podział igieł ze względu na rodzaj wstrzyknięć

Warto wspomnieć, że igły dzielone są również z uwagi na przeznaczenie. Wyroby cienkie i dosyć krótkie służą wstrzyknięciom podskórnym – są odpowiednie do wstrzykiwania insuliny oraz wykonywania szczepień. Dłuższe są z kolei igły do wstrzyknięć dożylnych, a grubą i sztywną konstrukcją charakteryzują się igły do zabiegów domięśniowych. Cienkie i długie igły wykorzystywane są do nakłuć lędźwiowych.

Igły iniekcyjne – co warto wiedzieć?

Obecnie igły iniekcyjne to przede wszystkim wyroby sterylne przeznaczone do jednorazowego użytku. Produkowane są one ze stali nierdzewnej i wyposażone są w plastikowy łącznik o uniwersalnym rozmiarze, aby możliwe było ich dopasowanie do odmiennych rodzajów oraz wielkości strzykawek do iniekcji.

Sterylne igły iniekcyjne w różnych rozmiarach dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Igly-iniekcyjne/254.

Igły iniekcyjne – kiedy się ich używa?

W zależności od rozmiarów igły, te wyroby medyczne mogą być wykorzystywane do pobierania krwi w celach diagnostycznych czy podawania insuliny. Co więcej, mogą one stanowić część kaniuli dożylnych oraz podskórnych portów. Należy jednak zaznaczyć, że igły iniekcyjne tępią się już po wykonaniu pierwszego nakłucia – ich początkowo ostre, ścięte pod kątem końcówki tępią się, dlatego wyroby te nie powinny być używane do pobierania leków z fiolek i podawania preparatu pacjentowi.

Igły iniekcyjne do pobierania krwi

Igły wykorzystywane do pobierania krwi w celach diagnostycznych wyposażone są w specjalne uchwyty oraz krótkie przewody – dzięki temu mogą sprawnie współpracować z probówkami, od których zbierany jest dany materiał. Można przy tym wyróżnić igły bezpieczne o odpowiednich elementach chroniących personel medyczny przed przypadkowym ukłuciem.

Igły iniekcyjne do podawania insuliny

Do podawania insuliny wykorzystywane są dość krótkie, a jednocześnie bardzo cienkie igły iniekcyjne. Wyroby przeznaczone do penów insulinowych posiadają specjalną nasadkę, dzięki której igła jest kompatybilna z urządzeniem.

Igły w kaniulach dożylnych

Kaniule dożylne wykorzystywane są wtedy, gdy możliwe jest wystąpienie konieczności kilkukrotnej podaży leków pacjentowi – użycie kaniuli sprawia, że nie trzeba wykonywać wielokrotnych nakłuć żyły. Co więcej, te igły iniekcyjne przeznaczone są dla pacjentów poddawanych dłuższej terapii. Ich konstrukcja zapewnia, że miejsce wkłucia nie jest straumatyzowane. Ponadto, zostały one zaprojektowane tak, aby podczas ich używania do dochodziło do zakażeń.

Igły iniekcyjne do portów podskórnych

Porty podskórne to długoterminowe dostępy żylne – stosowane są m.in. u osób, które poddawane są terapii przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat. Umożliwiają one podawanie cytostatyki oraz innych płynów, leków, jak i pozwalają na przeprowadzanie żywienia pozajelitowego. Taki port wyposażony jest w specjalną komorę z membraną i połączonego z nią cewnika, który umieszczany jest w żyle głównej górnej.

Igły iniekcyjne – jak wybrać rozmiar?

Igły iniekcyjne występują w różnych rozmiarach. Ich średnica wyrażona jest w milimetrach oraz przedstawiona skrótem G – pochodzi on od słowa Gauge w Birmingham Wire Gauge, czyli znormalizowanym systemie miar dawniej stosowanym dla wyrobów metalurgicznych, obecnie wykorzystywanym do oznaczania zewnętrznej średnicy igieł, kaniul czy szwów chirurgicznych. Co więcej, na rozmiar igły wskazuje również barwa końcówki produktu.

O stosowwanym rozmiarze igły iniekcyjnej decyduje personel medyczny. Uzależnione jest to od przeznaczenia wyrobu – inny rozmiar stosuje się do glukometru, pena czy pobierania krwi. Co więcej, bierze się pod uwagę m.in. grubość skóry oraz grubość tkanki podskórnej. Dokonując wyrobu, medycy kierują się również tym, aby igła iniekcyjna zapewniała lepsze wkłucie w skórę oraz nie powodowała znacznego dyskomfortu u pacjenta podczas iniekcji.

google_news