12 czerwca przypada 150. rocznica urodzin ks. seniora Karola Kulisza, związanego ze Śląskiem Cieszyńskim, a zmarłego w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie ewangelickiego duchownego. Z tej okazji do 6 lipca w Panteonie Górnośląskim w Katowicach czynna jest poświęcona mu wystawa czasowa. Warto tam zajrzeć, przebywając w okolicy.
Ekspozycja dokumentuje życie i szeroką działalność społeczną i narodowościową ks. Karola Kulisza, którego postać jest zresztą na stałe upamiętniona w Panteonie Górnośląskim, w tzw. sali duchowieństwa. Najnowsza wystawa powstała natomiast przy współpracy z Diecezją Cieszyńską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Diakonatem Żeńskim Eben-Ezer w Dzięgielowie.
Luterański duchowny, który urodził się w Dzięgielowie, podczas swojej służby działał w Towarzystwie Ewangelickim Oświaty Ludowej w Cieszynie, w Społeczności Chrześcijańskiej, której był ojcem duchowym, oraz w Kole Polaków Teologów Ewangelickich. Ks. Karol Kulisz założył w Ligotce Kameralnej dom dla starców i ludzi niedołężnych „Betezda”, utrzymywany dzięki dobrowolnym datkom ewangelików śląskich. W 1920 w Dzięgielowie objął w dzierżawę 43 hektary ziemi wchodzącej uprzednio w skład dóbr Karola Stefana Habsburga i tam, w zaadaptowanych budynkach, powstały Zakłady Opiekuńczo-Wychowawcze „Eben-Ezer”, które obejmowały domy dla starców, osób niedołężnych i sierot.
Ks. Kulisz działał ponadto aktywnie na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. W grudniu 1918 roku wspólnie z innymi duchownymi ewangelickimi podpisał memoriał w tej sprawie, który trzy miesiące później superintendent Juliusz Bursche przedłożył na konferencji pokojowej w Paryżu. W 1921 roku Karol Kulisz został seniorem diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Godność seniora sprawował do 1936 roku. 23 września 1939 roku został aresztowany przez Gestapo w ramach akcji Intelligenzaktion Schlesien, wymierzonej z polską elitę mieszkającą wówczas m.in. na Śląsku Cieszyńskim, za działalność narodową i polityczną na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie 8 maja 1940 roku.
Podczas wernisażu głos zabrali ks. biskup dr Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Tomasz Tyrlik, biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czeskiej Republice, siostra Ewa Cieślar, przełożona Diakonatu Żeńskiego Eben-Ezer w Dzięgielowie, ks. Marek Londzin, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Dzięgielowie oraz dr hab. prof. UŚ Lech Krzyżanowski, recenzent wystawy.