Cieszyn Kultura i rozrywka

W Kazimierzu Dolnym prezentują twórczość Czesława Kuryatto. Pomaga w tym Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Fot. Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Muzeum Beskidzkie w Wiśle promuje swe zbiory w Kazimierzu Dolnym. Okazją jest wystawa „Czesław Kuryatto – mistrz portretu” zorganizowana przez tamtejszy Dom Kuncewiczów, będący Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego.

Inicjatorem czasowej wystawy był prof. Jan Burczyk, znawca życia i twórczości artysty związanego z Wisłą i zarazem autor monografii poświęconej jego postaci.

Czesława Kuryatto urodził się jednak w 1902 r. we wsi Kurczyce koło Zwiahla na Wołyniu. Po ukończeniu gimnazjum w 1918 r. wyjechał do Warszawy. Studiował w prywatnej szkole malarskiej u Konrada Krzyżanowskiego, a także w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Szukając warunków do pracy twórczej w 1931 r. przyjechał do Katowic, a siedem lat później na stałe zamieszkał w Wiśle, gdzie zbudował modernistyczną willę u podnóża Jarzębatej. Jego twórczość wyróżnia się subtelną grą światła i cieni na malowanym obiekcie. Tej technice malarz nadał nazwę „Światło-Cień”.

Kuryatto malował pejzaże (m.in. widoki z Kazimierza Dolnego), scenki beskidzkie ale przede wszystkim portrety. Uwieczniał postaci sławne, choć tworzył też autoportrety i portrety na zamówienie. Muzą artysty była jego żona. Zmarł w 1951 r. w pełni sił twórczych. Pozostawił ponad 2000 notowanych prac, z czego kolekcja przeszło 100 obrazów znajduje się w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. „Z tej bogatej kolekcji wybraliśmy 20 obrazów olejnych, reprezentatywnych dla twórczości autora” – informują gospodarze Domu Kuncewiczów.

Wernisaż wystawy „Czesław Kuryatto-Mistrz Portretu” odbył się w piątek, 11 lipca. Wydarzeniu towarzyszył koncert na harfie Doroty Szyszkowskiej-Janiak z Teatru Wielkiego w Łodzi.

„O wiślańskim malarzu, który bywał w międzywojniu w Kazimierzu, rozmawiali i po wystawie oprowadzali kierowniczka magicznej Kuncewiczówki, Monika Januszek-Surdacka, oraz kierownik wiślańskiego oddziału Muzeum Śląska Cieszyńskiego, dr Michał Kawulok” – relacjonowała Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. „Dziękujemy za organizację doprawdy wyśmienitego wydarzenia i bardzo ciekawą aranżację obrazów w przestrzeni Kuncewiczówki, wizytę w której szczerze polecamy, bo po mistrzowsku przenosi do innego świata – świata malarstwa i literatury” – dodała.
Wystawa „Czesław Kuryatto – mistrz portretu” potrwa w Kazimierzu Dolnym do 30 września.

Zdjęcia: Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

google_news