Grupa szympansów długowłosych w ostrawskim ogrodzie zoologicznym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, powitała nowego członka. Matką maluszka jest 16-letnia samica, przywieziona do Ostrawy w 2019 roku z z zoo w Aalborgu w Danii, a ojcem najprawdopodobniej samiec, który za Olzę przyjechał jesienią 2018 roku z włoskiego Safaripark Ravenna.
Ponieważ szympansy nie mają wrodzonej umiejętności opiekowania się swoimi młodymi, muszą się tej sztuki uczyć, obserwując inne samice wychowujące swe pociechy. Opiekunowie zwierząt w ostrawskim zoo niepokoją się, czy samica, która w sierpniu została mamą, sprosta swemu zadaniu. Jak dotąd jednak dobrze sobie radzi. Obok siebie ma na szczęście inną szympansicę, która z powodzeniem zajmuje się swym dwuletnim potomkiem.
Jak informują pracownicy ostrawskiego zoo, samica wraz z młodym w ciągu dnia czasami towarzyszą reszcie grupy na wybiegu, gdzie odwiedzający ogród goście mogą ich zobaczyć. Należy jednak zachować spokój, wyrozumiałość i cierpliwość. Trzeba się też liczyć z tym, że Pawilon Ewolucji, w którym przebywają szympansy, będzie otwarty w ograniczonym trybie, a w razie potrzeby będzie całkowicie zamknięty dla gości. Wszystko po to, by grupa szympansów długowłosych, która w ostrawskim zoo aktualnie liczy dziewięć członków – dwóch dorosłych samców, pięć samic i dwóch młodych – miała dobre warunki ku temu, aby przyjąć do swojego grona nowego osobnika i przyzwyczaić się do niego. Również młodej matce bardzo potrzebny jest spokój.
Szympans długowłosy (Pan troglodytes verus) jest najbardziej zagrożonym podgatunkiem szympansa. Żyje na zalesionych sawannach i w lasach deszczowych Afryki Zachodniej. W niektórych państwach, takich jak Benin, Burkina Faso czy Togo, został już wytępiony. Należy do gatunków krytycznie zagrożonych na Czerwonej Liście IUCN. Głównymi przyczynami zagrożenia jest degradacja naturalnych siedlisk i bezpośrednie prześladowania ze strony ludzi. Populacja dziko żyjąca jest rozdrobniona i szacuje się ją na 18 000 – 65 000 osobników. W Europie, w różnego rodzaju ogrodach zoologicznych i innych miejscach, pod opieką ludzi żyje około 250 osobników.
W tym roku urodziło się mniej niż dziesięć młodych w ramach Europejskiego Programu Ex Situ (EEP) prowadzonego przez ostrawskie zoo.
Trzeba zrobić badanie w kierunku pewności kto ojcem, to trzeba wiedzieć, ja się nie przyznaję. Nie na osobnikach w ZOO należy chronić gatunek.