Wydarzenia

W rytmie tanga. Festiwal gorącego tańca po raz pierwszy w Bielsku-Białej

2 i 3 sierpnia stolicą Podbeskidzia zawładnie… tango! W tym czasie w mieście potrwa bowiem I Bielski Festiwal Tanga.

Ola Grzegorczyk, właścicielka Szkoły Tańca All Dance w Bielsku-Białej, jest oczarowana tangiem i uczy go tak pięknie, że kolejni kursanci tworzą coraz większą grupę coraz większych pasjonatów tego tańca. W końcu dla Oli stało się jasne, że pewnego dnia tango zatańczy całe Bielsko. Tak zrodził się jej pomysł na festiwal tanga.

Emocje, elegancja, dynamika

Tango zrodziło się w latach 20. ubiegłego wieku w Argentynie i Urugwaju. Nikt wówczas nie przypuszczał, że niewiele dekad później ta muzyka i taniec rozprzestrzenią się po całym świecie. Na początku gorszące i przeklęte, miało swoją złotą erę trwającą do lat 50. To właśnie wtedy powstały największe hity tanga, z charakterystycznym dla tej muzyki dźwiękiem bandoneonu.

Rzeczywiście – tak jak głoszą słowa słynnej piosenki Budki Suflera – do tanga trzeba dwojga. Między partnerem a partnerką rodzą się bowiem emocje: radość przeplata się z nostalgią, liryzm z dynamiką. Tango to repertuar gestów, kroków i spojrzeń – tajemniczy świat eleganckich mężczyzn i kobiet w uwodzicielskich sukniach. Nie sposób oderwać wzroku od widowiskowych figur tańczonych na pokazach tanga.

Festiwalowy rozkład jazdy

PIĄTEK, 2 SIERPNIA

• O godzinie 20.00 w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się koncert zespołu Bandonegro z pokazami par tanecznych tanga. Wstęp jest bezpłatny, a bilety są do odebrania:

– w kasie Bielskim Centrum Kultury, przy ul. Juliusza Słowackiego 27 (w godzinach pracy placówki)

– w recepcji Szkoły Tańca All Dance i Stowarzyszenia Klub Sportowy All Dance, przy ul. 1 Maja 20 w Bielsku-Białej (od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00–21.00).

Bandonegro

W ich muzyce czuje się miłość do tanga. To zespół, który powstał w 2010 roku. Czterech muzyków – Michał Główka (bandoneon/akordeon), Jakub Czechowicz (skrzypce), Marcin Antkowiak (kontrabas) i Marek Dolecki (fortepian), absolwentów Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy – przybliża różne oblicza tanga publiczności w kraju i na świecie. Współpracowali z wybitnymi artystami i producentami z kręgu latynoamerykańskiego, występowali na największych scenach muzycznych i klubach tangowych. Grupa wydała pięć albumów, a w 2025 roku ukaże się ich nowa autorska płyta. To utwory, które są hołdem dla klasyki z jednoczesną zabawą z nowoczesnymi aranżacjami.

Honorowy patronat nad działalnością zespołu objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

Pary taneczne tanga

Beata Gellert i Łukasz Wiśniewski

To warszawscy tancerze tanga argentyńskiego, nauczyciele, performerzy, a przede wszystkim milongueros. Występowali na licznych festiwalach i koncertach w Polsce, a także w Buenos Aires, Nowym Yorku i Berlinie. Wiele lat uczą tanga, prowadzą lekcje i warsztaty w największych ośrodkach tangowych w Polsce.

Magdalena Myszka i Ezequiel Mendoza

To polsko-argentyńska para współpracująca artystycznie od ponad dwóch lat. Inspirują się stylem starych mistrzów, którego elementy eksponują w swoim tańcu. Występują na licznych wydarzeniach w Polsce oraz za granicą jako tancerze i nauczyciele tanga argentyńskiego. Swoje umiejętności prezentowali na deskach najznakomitszych klubów tangowych w Buenos Aires. Regularnie doskonalą swój warsztat taneczny i dydaktyczny pod okiem światowej sławy maestros tanga. W 2023 roku zostali półfinalistami Mistrzostw Świata w Tangu Argentyńskim w kategorii Tango de Salon.

Aleksandra Grzegorczyk i Witold Sobczak

Współpracują ze sobą od ponad dwóch lat. Oboje są nauczycielami tanga na różnych poziomach zaawansowania. Ola jest właścicielką Szkoły Tańca All Dance w Bielsku-Białej. Witold prowadzi własną szkołę tanga w Katowicach. Swoje umiejętności szlifują pod okiem najlepszych nauczycieli z Polski i zagranicy. W pokazach czerpią inspirację zarówno z klasycznej, jak i nowoczesnej odmiany tanga, co pozwala na różnorodną interpretację utworów oraz pokazanie zmiennych emocji i ekspresji ruchowej.

SOBOTA, 3 SIERPNIA

• O godzinie 11.00 odbędzie się bezpłatna lekcja tanga dla początkujących (na poziomie podstawowym każdy sobie poradzi). Lekcja będzie trwała 90 minut i odbędzie się w siedzibie Szkoły Tańca All Dance i Stowarzyszenia Klub Sportowy All Dance, przy ul. 1 Maja 20 w Bielsku-Białej. Należy zabrać obuwie zamienne.

Zapisy obowiązkowe przez: Decathlon GO, szczegóły pod numerem telefonu: 578 009 277.

• O godzinie 20.00 w Szkole Tańca All Dance przy ul. 1 Maja 20 w Bielsku-Białej zaplanowano milongę. Ta wyjątkowa impreza adresowana jest zarówno do osób tańczących, jak i zainteresowanych tangiem. Będzie można zobaczyć, jak wygląda takie wydarzenie, a także obejrzeć pokazy par tanecznych tanga, które przewidziane są około godziny 21:00. Na milongę obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 578 009 277.

I Bielski Festiwal Tanga odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Ambasady Argentyny w Polsce.

google_news