Cieszyn Kultura i rozrywka

W tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego Książnica Cieszyńska odkrywa wspólne korzenie korony i księstwa

Mat. Książnica Cieszyńska.

Po ponadrocznej przerwie, spowodowanej kompleksowym remontem wnętrz, Książnica Cieszyńska ponownie otwiera się na czytelników i gości. 1 lipca uruchomiła czytelnie, natomiast teraz zaprasza wszystkich na wernisaż wystawy „Królewski szczep piastowy. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”.

W 2025 r. przypada tysięczna rocznica koronacji dwóch pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Z tego powodu ekspozycja przygotowana przez dr Renatę Czyż, Agnieszkę Laskowską i Klaudię Mach zachęca do refleksji nad początkami polskiej państwowości oraz rolą, jaką Śląsk Cieszyński odegrał w dziejach monarchii piastowskiej. Punktem wyjścia jest zaś koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku.

„To moment o głębokiej symbolice zamykający proces formowania się monarchii piastowskiej i stanowiący jedno z pierwszych świadectw suwerenności państwa polskiego. Ustanowienie Polski królestwem oznaczało jej wejście do wspólnoty chrześcijańskich monarchii Europy jako równorzędnego partnera. Był to zarazem akt o – w istocie – sakralnym charakterze, stanowiący uroczyste potwierdzenie niezależności i suwerenności – wartości, które przez kolejne tysiąclecie kształtowały tożsamość i aspiracje polskiej wspólnoty narodowej” – przypominają autorki ekspozycji.

Kolejne części poprowadzą zwiedzających przez wczesne dzieje ziem polskich. Przypomniane zostaną legendarne początki dynastii piastowskiej (m. in. postać Piasta Kołodzieja i Popiela), a także pierwsze historyczne wzmianki o Mieszku I i Bolesławie Chrobrym w ujęciu największych polskich kronikarzy i historyków. Równolegle opowieść została skoncentrowana na ziemiach Śląska Cieszyńskiego. Wystawa prezentuje archiwalia dotyczące najstarszych grodzisk archeologicznych na Śląsku Cieszyńskim, takich jak: Góra Zamkowa, Kocobędz, Międzyświeć czy Stare Bielsko. Książnica Cieszyńska pokaże także najstarsze kroniki i opracowania dotyczące miasta Cieszyna – przyszłej stolicy księstwa.

„Ostatnia część wystawy poświęcona została zaś odrodzeniu idei słowiańskiej w XIX wieku, które – inspirowane romantyzmem, a następnie pozytywizmem – odegrało istotną rolę w kształtowaniu nowoczesnej tożsamości narodowej” – stwierdzają autorki ekspozycji.

„Wystawa stanowi zaproszenie do refleksji nad początkami polskiej państwowości oraz nad miejscem Śląska Cieszyńskiego w tej opowieści. »Królewski szczep piastowy« to zaproszenie do odkrywania wspólnych korzeni – Korony, jak i Księstwa. Przenosząc zwiedzających od symbolicznej koronacji Bolesława Chrobrego, przez narodziny Księstwa Cieszyńskiego, aż po XIX-wieczne odrodzenie idei słowiańskiej ekspozycja pokazuje, jak splecione losy Polski i regionu cieszyńskiego zbudowały wspólnotę kulturową, historyczną i narodową” – tłumaczą bibliotekarki Książnicy Cieszyńskiej.

google_news