Wydarzenia Cieszyn

W Ustroniu nie chcą smogu!

Do burmistrza Ustronia trafiły dwie petycje w sprawie zanieczyszczonego powietrza. To inicjatywa organizatorów akcji Ustroński Alarm Smogowy.

Pod pierwszą petycją podpisało się ponad 750 osób. Wystąpiły one z apelem „o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych dla ochrony życia i zdrowia”. Organizatorzy akcji sugerują, by samorząd podjął działania informacyjne i edukacyjne, profilaktyczne i prewencyjne oraz wprowadził kontrole i kary za zanieczyszczanie powietrza na terenie miasta.

Jeden z postulatów dotyczy ochrony zdrowia najmłodszych mieszkańców, czemu powinny służyć decyzje o zakazie prowadzenia zajęć ruchowych dla dzieci na otwartym powietrzu, kiedy nastąpi przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego. Działania takie są zalecane przez lekarzy, ponieważ podczas wysokiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, aktywność fizyczna na otwartych przestrzeniach, grozi niewydolnością oddechową oraz chorobami układu krążenia i układu nerwowego.

Właśnie ustrońscy lekarze są autorami drugiej petycji. Podpisy złożyło 40 osób. Lekarze zwrócili się z apelem do burmistrza miasta o wczesne ostrzeganie i alarmowanie o wystąpieniu smogu. Domagają się ponadto rzetelnego informowania mieszkańców o zalecanych sposobach zachowania się w sytuacji wystąpienia smogu.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments