W sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury można oglądać dzieła Salvadora Dali.
Salvador Dali to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku – geniusz, surrealista, indywidualista, ekscentryk. Wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”. Wśród jego dzieł znaleźć można nie tylko obrazy, ale również rzeźby, porcelanę, a nawet perfumy.
Dzieła Dalego weszły do kanonu sztuki światowej i popkultury. Dotychczas prace Mistrza można było podziwiać przeważnie za granicą. Dzięki uprzejmości Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” dzieła malarza będzie można bezpłatnie obejrzeć w Wadowickim Centrum Kultury. Na tej unikatowej wystawie zaprezentowanych będzie 70 prac Salvadora Dalego, między innymi słynne ilustracje do Boskiej Komedii Dantego.
Dzieła artysty można oglądać do 28 lipca w sali kameralnej WCK od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00 oraz w weekendy w godz. 14:00 – 18:00.
Artysta urodził się 11 maja 1904 roku w Figueres w Katalonii, w północnej Hiszpanii, w rodzinie notariusza. Dali był utalentowany od dzieciństwa. Lekcje rysunku zaczął pobierać w wieku dziesięciu lat, a mając lat czternaście – wystawiać pierwsze obrazy.
Początkowo pasjonował się impresjonizmem. Od 1921 roku studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie i już ten okres życia jest pełen anegdot budujących legendę oryginalnego artysty. Z uczelni został dwa razy wyrzucony i nigdy nie podszedł do egzaminów końcowych.
Ogromny wpływ na dzieła i karierę malarza miała jego ukochana – Helena Diakonova, rosyjska imigrantka. Oprócz bycia muzą i inspiracją dla malarza, sprawnie kierowała jego karierą, co zaowocowało ogromnym sukcesem w Europie i Stanach Zjednoczonych.