Wystawy ceramiki i plakatów, odkrycia archeologiczne, publikacje historyczne, a także muzeoterapia – to tylko niektóre z przedsięwzięć realizowanych i planowanych w najbliższym czasie w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.
O bieżącej działalności placówki opowiedzieli jej dyrektor Iwona Purzycka oraz kilku pracowników podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w poniedziałek, 3 lutego.
Do 18 maja w Zamku Książąt Sułkowskich trwa wystawa „Pozorna kruchość”, prezentująca ceramiczne garnki, misy, dzbany, naczynia, wyroby dekoracyjne, instrumenty, a także wyposażenie tradycyjnego warsztatu garncarskiego. – Na bazie tej wystawy chcemy zorganizować w tym roku Noc Muzeów – powiedziała dyrektor Iwona Purzycka. Natomiast kuratorka wystawy Sylwia Grudzień podkreśliła, że tytuł ekspozycji odnosi się do tego, że ceramika jako materiał jest krucha, ale rzemiosło ceramiczne musiało mieć solidne podstawy, opierające się na doświadczeniu i wyczuciu garncarza.
Teresa Dudek Bujarek zapraszała na wystawę „Kulturalne plakaty Wiesława Łysakowskiego”, której wernisaż odbędzie się 6 lutego o 17.00. – Plakaty tego bielskiego artysty stanowią komentarz do współczesnych wydarzeń politycznych czy życia codziennego. Zawierają także zabawę słowem i literą – mówiła. Opowiadała także o kontynuacji projektu „Magistrae Artis w Fałatówce”. To cykl wystaw czasowych, prezentacji i wykładów na temat artystów i osobistości związanych z Julianem Fałatem. Do 27 lipca w Fałatówce w Bystrej trwa wystawa prac artysty grafika Jana Wojnarskiego.
Dyrektor Iwona Purzycka zapraszała również na wystawę „Barokowa kobieta”, która będzie dostępna w Zamku Sułkowskich od 9 marca do 30 kwietnia. Złożą się na nią grafiki i formy ceramiczne poświęcone Marii Klementynie Sobieskiej. – Była to kobieta bardzo jak na owe czasy nowoczesna i mądra, mająca wpływ na politykę i otoczenie – mówiła Iwona Purzycka.
Natomiast z okazji 80-lecia istnienia w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków, Muzeum realizuje program „Pleciemy z/o naszych”, przybliżający sylwetki niektórych członków ZPAP. Na łamach „Muzealnych Wiadomości” ukazują się publikacje dotyczące konkretnych nazwisk, a na stronie Muzeum ilustrowane, obszerne artykuły. W planach jest między innymi zaprezentowanie sylwetki Ignacego Bieńka, ale nie jako malarza – z czego jest powszechnie znany – lecz rzeźbiarza.
Kierownik Działu Historii dr Grzegorz Madej zapowiadał, że w tym roku Muzeum wyda czwarty numer „Zeszytów Sułkowskich”, w którym znajdą się trzy artykuły: dwa o kaplicy pw. św. Anny i jeden o podtoruńskim majątku księżnej Marii Sułkowskiej. Trwają także prace nad wydawnictwem, w którym opublikowane zostaną artykuły na temat rodu Sunneghów. Grzegorz Madej zasygnalizował również, że w ubiegłym roku zakończyły się badania nad dwoma tematami, które będą czekały na swoje publikacje. – Jeden dotyczy historii pochówków w kryptach katedry św. Mikołaja. Natomiast drugi, niezwykle interesujący, to historia „Pedanterii”, słynnej pralni Auschwitz z Białej – mówił Grzegorz Madej.
Od lewej: Bożena i Bogusław Chorążowie, zastępca dyrektora Wojciech Glądys oraz Grzegorz Madej
Była też mowa o nowych odkryciach archeologicznych na terenie miejscowości Sól w gminie Rajcza. W 2023 roku pracownicy Działu Archeologii – Bożena i Bogusław Chorążowie, wraz z archeologiem-amatorem Robertem Skoczylasem, natknęli się tu na kilkadziesiąt fragmentów naczyń prehistorycznych i średniowiecznych, związanych z warzelnictwem soli. We wrześniu 2024 na stanowisku tym przeprowadzono sondażowe badania wykopaliskowe, w ramach których pozyskano ponad 8,5 tysiąca fragmentów ceramiki oraz pojedyncze egzemplarze żelaznych, średniowiecznych bełtów do kuszy.
Kolejnym ciekawym aspektem działalności placówki ma być… muzeoterapia. – To wykorzystanie kolekcji, narracji, przestrzeni i ekspozycji muzealnych jako rozwiązania terapeutycznego w leczeniu niektórych chorób – mówiła dyrektor Iwona Purzycka. – My się tego dopiero uczymy, ale chcemy się tego nauczyć jak najlepiej – dodała. Poproszona o komentarz Edyta Ruta z Instytutu Kultury Miejskiej – Miasto Splotów potwierdziła, że kultura może służyć jako czynnik zapobiegający wielu chorobom, o czym mówiono szeroko podczas zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji „Kultura dla zdrowia i dobrostanu”. Zapowiedziała również, że 26 lutego o 12.00 w Muzeum Historycznym odbędzie się wykład „Wprowadzenie do muzeoterapii”.