Wydarzenia Bielsko-Biała

Wędrują, zarażają pasją młodych, chronią przyrodę. Rozmowa na stulecie bielskiego PTT | WIDEO

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie – Oddział w Bielsku-Białej obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. O prężnej działalności tej organizacji z prezesem bielskiego Oddziału Szymonem Baronem rozmawia w studiu Beskidzkiej TV Magdalena Nycz.

Główny cel PTT to realizacja wycieczek górskich. Jakiego typu wędrówki proponujecie swoim członkom i w jakie rejony kraju i świata?

Organizujemy mnóstwo wycieczek otwartych dla wszystkich turystów, mieszkańców Bielska-Białej i okolicy, a nawet całego kraju. Jeździmy zarówno w Beskidy, jak i w Tatry, trochę rzadziej w Góry Świętokrzyskie i Sudety. Bardzo często odwiedzamy kraje ościenne – przede wszystkim Czechy i Słowację. Jeżeli chodzi o wycieczki zagraniczne, jeździmy przede wszystkim w Karpaty: do momentu wybuchu wojny w Ukrainie były to głównie Karpaty Wschodnie w tym kraju, natomiast w tej chwili jeździmy do Rumunii w Karpaty Wschodnie i Południowe. W mniejszych grupkach zdobywamy też szczyty Europy i świata.

Staracie się także zaszczepić pasję do gór i ruchu na świeżym powietrzu, a także szacunek do przyrody dzieciom i młodzieży. W jaki sposób to robicie?

Zaczęło się od tego, że większość z nas ma dzieci, więc pierwsze wycieczki pod szyldem Oddziału dedykowane dzieciom były wycieczkami rodzinnymi w gronie naszych działaczy. Natomiast naszą małą ambicją było utworzenie szkolnych kół, jakie istniały już w innych oddziałach. Z czasem to się udało. W tej chwili mamy dwanaście szkolnych kół – głównie na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Organizujemy dla tych dzieci zarówno wycieczki górskie, jak i krajoznawcze. Natomiast w przypadku uczniów szkół średnich staramy się im pokazać, że zaczynając od wędrówek bliskich, beskidzkich, możemy osiągnąć w górach wielkie rzeczy, na przykład wyjechać w wysokie masywy Europy i świata. Ze sprawdzonymi młodymi turystami realizujemy zatem wycieczki w partie graniowe Tatr, chodzimy z nimi na ściankę wspinaczkową czy organizujemy obozy wspinaczkowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Pamiętacie również o dzieciach z placówek opiekuńczych. W jakim zakresie i we współpracy z jakimi instytucjami udaje się organizować wycieczki z myślą o nich?

Współpracujemy w tym zakresie bardzo ściśle z Fundacją Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia, która pomaga podopiecznym domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych na Podbeskidziu. Początki były trudne, bo razem z tymi dziećmi uczyliśmy się siebie wzajemnie. Pierwszym projektem była Korona Gór Polski, a więc odbyliśmy wycieczki z tą młodzieżą na wszystkie 28 szczytów. W efekcie wykrystalizowała się grupa, która pokazała, że możemy się w górach wzajemnie szanować. Gdy pojawiały się nowe dzieci z nowych placówek, podpatrywały, jak wyglądają zasady wspólnego wędrowania i w tej chwili jest nam już dużo łatwiej. Obecnie realizujemy razem z Fundacją projekt pod hasłem wymyślonym przez młodzież „Zamiast klawiatury nasze piękne góry”. W ramach tego projektu wędrujemy Głównym Szlakiem Beskidzkim i Małym Szlakiem Beskidzkim.

Waszym oczkiem w głowie jest również ochrona przyrody. Jakiego typu akcje realizujecie w tym zakresie?

Po pierwsze, organizujemy akcje sprzątania szlaków. Naszą sztandarową akcją, która istnieje od roku 2012, jest „Sprzątamy Beskidy z PTT”. W jej ramach w małych grupach zbieramy śmieci na szlakach Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Drugą akcją jest „Mieszkańcy dla Żylicy”. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach oraz Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic dwa razy w roku sprzątamy dolinę Żylicy, położoną na terenie gminy Buczkowice.

Drugim z naszych działań w zakresie ochrony przyrody jest współpraca z Babiogórskim Parkiem Narodowym. W ramach podpisanego porozumienia sprzątamy szlaki na terenie Parku, prowadzimy wycieczki dla młodzieży, osób niepełnosprawnych i seniorów oraz uczestniczymy w jesiennej inwentaryzacji zwierzyny.

Oprócz wycieczek w teren organizujecie także cykliczne prelekcje z pokazami zdjęć, przeważnie z dalekich podróży. Jak to wygląda i czy na takie prelekcje może przyjść każdy?

Ponieważ cała nasza działalność ma charakter społeczny, również wszystkie organizowane przez nas prelekcje są otwarte i bezpłatne. Mogą na nie przyjść zarówno członkowie PTT, jak i sympatycy oraz osoby niezrzeszone. Odbywają się one obecnie w Klubie Osiedlowym Karpatek na bielskim osiedlu Karpackim. Co tydzień, z wyjątkiem świąt i miesięcy wakacyjnych, zapraszamy na wirtualne podróże po całym świecie. Pokazy organizowane są co wtorek o godzinie 18.00.

Z okazji stulecia odbywały się i będą jeszcze odbywać szczególne wydarzenia. W jaki sposób świętujecie ten wyjątkowy jubileusz?

W Książnicy Beskidzkiej została zorganizowana wystawa tematyczna poświęcona historii PTT, która będzie jeszcze prezentowana w innych miejscach. Zorganizowaliśmy też konkurs fotograficzny o tematyce rocznicowej dla członków naszego Oddziału. Natomiast od 18 do 20 października planujemy kulminacyjne obchody jubileuszu. W piątek odbędzie się ognisko integracyjne ze śpiewaniem piosenek turystycznych. Tego samego dnia udamy się do bielskiego Teatru Polskiego na monodram „Wanda” w wykonaniu Anity Janci-Prokopowicz o himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Planujemy udział w tym spektaklu młodzieży z naszych szkolnych kół. Natomiast sobota i niedziela będą dniami turystycznymi. Będziemy wędrować po miejscach związanych z historią bielsko-bialskiego PTT. Nie zabraknie również części oficjalnej, na której obecni będą przedstawiciele władz samorządowych.

Życzę zatem miłych obchodów stulecia, satysfakcji z tego co robicie oraz zdobywania kolejnych, coraz wyższych szczytów.

Dziękuję i zapraszam wszystkich do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

google_news