LOWE W GMINIE ŁODYGOWICE
Z początkiem stycznia tego roku gmina Łodygowice rozpoczęła nowy projekt obejmujący działanie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Projekt potrwa do 31 grudnia 2026 roku.
Wójt gminy Łodygowice Tadeusz Karolini mówi, że projekt służyć ma aktywizacji co najmniej 80 osób dorosłych z terenu gminy pod względem rozwoju ich umiejętności, które będą stanowić dla nich podstawę do dalszego uczenia się przez całe życie.
– Dzięki projektowi uczestnicy nabędą też umiejętności przydatne do poruszania się na rynku pracy oraz do swojego rozwoju osobistego – zaznacza wójt Tadeusz Karolini.
Przypomina, że Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Gminie Łodygowice został utworzony już w 2017 roku z inicjatywy Janusza Gancarczyka, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzykowicach.
– W ramach projektu dyrektor w sposób bardzo sprawny utworzył na terenie szkoły miejsca edukacyjne dla osób po 18. roku życia i w ten sposób zintegrował lokalną społeczność. W pierwszej edycji zorganizowano zajęcia językowe, warsztaty kulinarne i zdrowego żywienia, zajęcia z nordic-walking, aerobiku i ćwiczenia na siłowni, a także trening motywacyjny pozytywnego myślenia, kurs opiekuna osób starszych oraz zajęcia plastyczne czy muzyczne – wylicza wójt Tadeusz Karolini.
Do drugiej edycji projektu LOWE 2.0., który ruszył z początkiem tego roku dołączył obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzykowicach, także Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach. W ramach działalności Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji 2.0., w szkole w Pietrzykowicach uczestnicy odbędą zajęcia z planerem finansowym, z języka angielskiego, zajęcia komputerowe z aplikacją e-obywatel, zajęcia pozytywnego myślenia, zajęcia „Cafe-Kultura”, kulinarne, zdrowego żywienia i dietetyki, z jogi, nordic-walking, zajęcia rowerowe i na siłowni, a ponadto zajęcia muzyczne, szachowe oraz z nauki gry w brydża.
Z kolei w GOK-u w Łodygowicach prowadzone będą warsztaty z zakresu kompetencji osobistych i kompetencji rodzicielskich, kurs obsługi komputera, kurs szycia na maszynie, zajęcia teatralne, grupy śpiewaczej, warsztaty artystyczne i kurs tańca towarzyskiego. Planowane są wyjazdy do teatru i filharmonii oraz zajęcia sportowe na basenie.
SPOTKANIA Z MISTRZEM
Z wyjątkowo ciekawą propozycją wyszły ostatnio władze gminy Łodygowice.
Postanowiono docenić wybitnych mieszkańców, którzy mogą się pochwalić osiągnięciami w kulturze, sporcie, nauce czy przedsiębiorczości. Wójt gminy Łodygowice Tadeusz Karolini mówi, że chodzi o cykliczne spotkania tych osób z mieszkańcami pod hasłem „Spotkania z Mistrzem”.
– Z jednej strony chcemy pokazać i promować te osoby, bo wielu z naszych mieszkańców nie wie do końca o tym, jakie mamy talenty i jakimi osobami możemy się poszczycić. Z drugiej strony takie spotkania mają być niejako inspiracją i motywacją dla innych, iż marzenia mogą się spełnić. Udział w tych spotkaniach jest otwarty dla wszystkich mieszkańców naszej gminy – zaznacza wójt Tadeusz Karolini.
Za nami już pierwsze spotkanie, które miało miejsce 29 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach.
– Gościliśmy Marka Musiała, mieszkańca Biernej, który w październiku ubiegłego roku wywalczył tytuł mistrza świata w triathlonie IRONMAN! To dyscyplina, gdzie zawodnik musi przepłynąć dystans 3860 metrów, przejechać na rowerze aż 180,2 km i na koniec jeszcze pobiec w maratonie o długości 42,195 km! Mam nadzieję, że było to spotkanie ciekawe i inspirujące. O kolejnych będziemy informować na stronie internetowej Urzędu Gminy, jak i na naszym oficjalnym profilu społecznościowym Facebook – dodaje wójt Tadeusz Karolini.
NOWE PANIE DYREKTOR
W ostatnich tygodniach swoją pracę rozpoczęły nowe panie dyrektor w dwóch niezwykle ważnych jednostkach gminy Łodygowice: oświacie i kulturze.
Po konkursie na stanowisko dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, dyrektorem tej jednostki została Genowefa Włodarz z Wilkowic. Posiada ona 24-letnie doświadczenie w pracy w jednostce samorządu terytorialnego na stanowisku inspektor ds. finansowych oświaty. Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Łodygowicach prowadzi wspólną obsługę finansową, organizacyjną oraz administracyjną szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Łodygowice.
Z kolei w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach pod koniec grudnia 2024 roku, po 36 latach pracy, na emeryturę przeszła dotychczasowa dyrektor Renata Talik. W wyniku ogłoszonego naboru nową dyrektor została Anna Maślanka z Łodygowic. Wcześniej przez wiele lat pracowała w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, gdzie była m.in. specjalistą ds. pozyskiwania środków unijnych, organizacyjnych oraz zastępcą kierownika ds. administracyjnych i kierownikiem Klubu Seniora. Posiada wieloletnie doświadczenie i umiejętności dotyczące funkcjonowania instytucji kultury. Dodatkowo prowadziła i organizowała wydarzenia kulturalne w tym turnieje tańca nowoczesnego oraz festiwal młodych talentów. Przez lata pracowała także jako instruktor i prowadziła zespoły taneczne również w gminie Łodygowice.