Wydarzenia Cieszyn

Wianki 2024 – dwudniowe powitanie wakacji w Zebrzydowicach | ZDJĘCIA

Fot. GOK Zebrzydowice

W minioną sobotę, 29 czerwca, plac zamkowy w Zebrzydowicach ponownie zamienił się w centrum dobrej zabawy, gromadząc tłumy ludzi na tym kultowym i odbywających się od czasów przedwojennych, wydarzeniu – Wianki 2024. Program obejmował wiele atrakcji, w tym pokaz sztucznych ogni poprzedzony korowodem wiankowym.

Pokaz sztucznych ogni zawsze przyciąga uwagę publiczności. Nie było inaczej i tym razem, szczególnie że prezentacja miała miejsce nad przepięknie położonym stawem Młyńszczok. Wcześniej jednak barwny korowód przeszedł nad tamtejszy „magiczny” zbiornik, by tradycyjnie wypuścić wianki na wodę.

Niedzielę, 30 czerwca, w Zebrzydowicach wypełnił XVII Przegląd Polskiej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej  “Mikrofon dla wszystkich”. To wydarzenie skierowane było przede wszystkim do młodszych miłośników muzyki, dając im szansę zaprezentowania swojego talentu na scenie. Młodzi artyści śpiewali i interpretowali znane piosenki, rywalizując o nagrody i uznanie jury.

W festiwalu uczestnicy wystąpili w 3 kategoriach wiekowych. Jury przyznało następujące nagrody:

Kategoria I od 7 –10 lat –  I miejsce i nagrodę rzeczową: Laura Stuchlik, wyróżnienie i nagrodę rzeczową: Noemi Lewińska. Kategoria II od 11 – 15 lat I miejsce i nagrodę rzeczową: Wojciech Kamieniarz, II miejsce i nagrodę rzeczową: Julia Bestwina i Martyna Guzdek,  III miejsce i nagrodę rzeczową: Maja Szczotka, wyróżnienie i nagrodę rzeczową: Julia Lachawiec , Martyna Raczek i Honorata Lewińska. Kategoria III od 16 – 18 lat: I miejsce i nagrodę rzeczową: Weronika Boda.
Organizatorem imprez był Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach.

– Cieszy nas, że impreza się udała, a co najważniejsze, dopisała pogoda. Mimo upływu lat, organizowana przez zebrzydowicki ośrodek kultury wydarzenie ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Puszczanie wianków na stawie Młyńszczok jest nawiązaniem do naszej wielowiekowej tradycji, związanej z nocą świętojańską. Kiedyś o północy, w ten wyjątkowy, czas panny puszczały swoje wianki do rzeki. Te wiązanki, którym udało się odpłynąć daleko, oznaczały szczęście i powodzenie w miłości dla  właściciela – mówi Przemysław Lose z zebrzydowickiego GOK-u. – W naszym kręgu kulturowym to właśnie najkrótsza noc w roku jest świętem miłości, dopiero niedawno przywędrowały tutaj Walentynki. Należy więc kultywować to nasze wyjątkowe i unikalne święto – dodaje.

Fot. GOK Zebrzydowice

google_news