Porady i inspiracje

Wiaty – praktyczny element naszego otoczenia

Wiaty towarzyszą nam na co dzień, choć nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Wyobraźmy sobie jednak przystanek autobusowy bez wiaty w deszczowy i wietrzny dzień. Byłoby trudno prawda? A to tylko jeden przykład. Wiaty to oczywiście nie tylko przystanki. Spotkamy je w okolicach szkół, urzędów, sklepów. I to wiatom właśnie poświęcimy poniższy tekst. Jeśli planujesz zakup wiaty czy to prywatnie, czy jako firma, poniższy przegląd wiat, powinien Cię zainteresować. Zapraszamy do lektury.

Jakie rodzaje wiat możemy spotkać na rynku?

Każdy producent wiat ma w swojej ofercie kilka ich kategorii, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że w każdej z nich jest czasem kilka modeli, wybór robi się naprawdę ogromny. Na rynku możemy znaleźć między innymi:

wiaty przystankowe – bez wątpienia są najczęściej spotykanym typem. Służą do zadaszenia przystanków autobusowych, tramwajowych lub kolejowych. Zapewniają podróżnym ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Wiaty tego typu są wykonane z użyciem kilku rodzajów materiałów: metalu, drewna, szkła lub poliwęglanu.
wiaty śmietnikowe – które możemy spotkać na osiedlach, przy budynkach czy na działkach. Zapobiegają rozrzucaniu śmieci przez wiatr czy zwierzęta. Zapewniają również estetykę miejsca, w którym składowane są odpady. Wiaty śmietnikowe są z reguły wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych, które są odporne na warunki atmosferyczne. W zależności od wersji mogą mieć przegrody i zamykane drzwi.
– wiaty rowerowe – zyskały dużą popularność w ostatnich latach. Możemy spotkać je na parkingach przy sklepach, szkołach, urzędach. Chronią rowery przed deszczem i śniegiem, a dzięki możliwości przypięcia do stojaka również przed kradzieżą. Wiaty rowerowe produkowane są z reguły z metalu i poliwęglanu.
wiaty samochodowe – są może nieco mniej popularne niż poprzednio wymienione, co nie znaczy, że nie znajdują chętnych do ich nabycia. Wiaty tego typu są wybierane przez osoby lub firmy, które potrzebują dodatkowego miejsca parkingowego, ale chcą, aby auto było chronione chociaż od deszczu i śniegu. Spotkamy je zarówno na prywatnych posesjach, jak i pod urzędami lub na parkingach różnego rodzaju firm.

Co wyróżnia poszczególne modele wiat i na co zwracać uwagę przed ich zakupem?

Poszczególne modele wiat mogą różnić się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem. O tym wspomnieliśmy powyżej.

Poza tym różni je:
– materiał wykonania – wiaty mogą być wykonane z różnych materiałów, które mają wpływ na ich wytrzymałość, trwałość, izolację, odporność na warunki atmosferyczne, łatwość montażu, koszt i wygląd. Niektóre z nich to drewno, metal, szkło, poliwęglan, blacha. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, np. drewno jest naturalne i przytulne, ale wymaga impregnacji i malowania. Metal jest mocny, stabilny i trwały, ale narażony na korozję i hałas. Szkło jest przezroczyste, nowoczesne i eleganckie, ale drogie i łatwo się tłucze. Poliwęglan jest lekki, elastyczny i odporny na uderzenia, ale podatny na zarysowania i zabrudzenia.
– kształt – wpływa na funkcjonalność wiaty, estetykę i dopasowanie do otoczenia.
– rozmiar – wpływa na pojemność, stabilność i wymagania techniczne. Każdy rozmiar ma swoje zalety i wady.
– cena – jest wypadkową powyższych kryteriów. Im większa, nowocześniejsza i wykonana z droższym materiałów będzie wiata, tym więcej nam przyjdzie za nią zapłacić.
– producent wiat – rynek jest konkurencyjny co sprawia, że mamy spory wybór nie tylko jeśli chodzi o wiaty, ale samych producentów.

Podsumowanie

Planujesz zakup wiaty, ale nadal nie wiesz czym się kierować? Zajrzyj na wybrane stronę internetową i sprawdź co oferuje dany producent wiat. Przejrzyj dokładnie jego asortyment, a z pewnością znajdziesz to czego szukasz. Kilka typów wiat, które wymieniliśmy powyżej miało jedynie pokazać z jak dużą różnorodnością możemy mieć do czynienia.

google_news