Dyspensa dla wszystkich od niedzielnej i świątecznej mszy świętej do odwołania, zawieszenie spowiedzi w tradycyjnej formie, Niedziela Palmowa bez procesji z palmami, Wielka Sobota bez święcenia pokarmów i pierwsza komunia przeniesiona na czasy, kiedy powrócimy do normalnego funkcjonowania. To tylko niektóre ze wskazań duszpasterskich, które wydał niedawno Roman Pindel, biskup diecezji bielsko-żywieckiej.
– W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościołów. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do pięciu – zalecił zwierzchnik diecezji i poprosił, aby brać udział we mszy za pośrednictwem mediów.
W niedziele i dni powszednie we mszach mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję – jednak nie więcej niż pięć, nie wliczając w to księży i diakonów.
Chrzty, śluby i pogrzeby odbywają się, ale z zachowaniem ograniczenia liczby uczestników do pięciu. W przypadku pogrzebu nie wlicza się do tej „puli” pracowników zakładu pogrzebowego. Ponadto pogrzeby odbywają się w formie uproszczonej, czyli najpierw stacja na cmentarzu, a potem msza żałobna.
Biskup zawiesił też spowiedź w zwyczajowej formie. – Zachęcamy do pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem wyznania grzechów przy najbliższej okazji – zaleca.
W Niedzielę Palmową nie będzie procesji z palmami, a w Wielką Sobotę święcenia pokarmów. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać samodzielnie, w Niedzielę Wielkanocną, przed uroczystym śniadaniem. Jak to zrobić? TUTAJ.
Ponadto mszę krzyżma świętego odprawi tylko biskup. Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana jak zawsze, ale bez udziału wiernych. Nie będzie też adoracji w ciemnicy i czuwania przy grobie.
Sakrament namaszczenia chorych odbywa się tylko przypadku zagrożenia życia. Uprzednio należy umówić się z księdzem telefonicznie.
Po zakończeniu epidemii termin pierwszej komunii zostanie ustalony przez księdza proboszcza danej parafii w porozumieniu z rodzicami.
Minister zdrowia nie miał także podstaw do ograniczenia praktyk religijnych i wskazywania, ilu członków może w danym momencie liczyć kongregacja religijna.
“Wolność praktyk religijnych można ograniczyć, ale znów – na podstawie ustawy. Specustawa mówi tylko o zakazywaniu organizowania zgromadzeń ludności, a to nie daje podstaw do wprowadzania ograniczeń w realizacji konstytucyjnej wolności uzewnętrzniania religii. Żaden organ władzy wykonawczej, w tym minister zdrowia, nie ma prawa regulowania granic wolności uzewnętrzniania religii” – zaznaczono na stronie RPO.
DURA LEX SED LEX!!! Jak rozumiem Prokuratura już działa w kwestii nielegalnych działań policji (tfu)?!?
Tylko inżynier idz się powies bedzie pozytek
Jak chcesz to możesz mnie sam powiesić – ustaweczka?