Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Woda pod lupą

Wielu mieszkańców Podbeskidzia planuje wakacje spędzić nad akwenami, zarówno nad jeziorami jak i nad morzem. Warto jednak wiedzieć, czy aby na pewno woda w której będziemy się kąpać jest czysta… Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej badają polskie kąpieliska co tydzień.

Miarodajnym źródłem czystości polskich kąpielisk są badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS). Inspektorzy szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych co tydzień sprawdzają stan kąpielisk na swoim terenie. Orzeczenia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach są wydawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (Dz. U. z dnia 5 listopada 2002 r.). Informacje o czystości kąpielisk w Polsce (co tydzień aktualizowane) znaleźć można w Serwisie Kąpieliskowym Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez inspekcję sanitarną dotyczą czynników mikrobiologicznych, a więc określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonelli i fizykochemicznych na obecność fosforanów, związków azotu i substancji powierzchniowo czynnych. W przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich. Warto również pamiętać, że w całej Europie woda poddana jest szczegółowym obserwacjom. Wybierając się do innych krajów europejskich najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska.

 

 

Nat/badania.dco

Woda pod lupą

Wielu mieszkańców Podbeskidzia planuje wakacje spędzić nad akwenami, zarówno nad jeziorami jak i nad morzem. Warto jednak wiedzieć, czy aby na pewno woda w której będziemy się kąpać jest czysta… Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej badają polskie kąpieliska co tydzień.

Miarodajnym źródłem czystości polskich kąpielisk są badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS). Inspektorzy szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych co tydzień sprawdzają stan kąpielisk na swoim terenie. Orzeczenia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach są wydawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (Dz. U. z dnia 5 listopada 2002 r.). Informacje o czystości kąpielisk w Polsce (co tydzień aktualizowane) znaleźć można w Serwisie Kąpieliskowym Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody, na stronie www.sk.gis.gov.pl.

Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez inspekcję sanitarną dotyczą czynników mikrobiologicznych, a więc określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonelli i fizykochemicznychna obecność fosforanów, związków azotu i substancji powierzchniowo czynnych. W przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.

Warto również pamiętać, że w całej Europie woda poddana jest szczegółowym obserwacjom. Wybierając się do innych krajów europejskich najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska. (nat)

 

google_news
Born2be - pod artykułami
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments