Przeładunek materiałów w wąskich alejkach magazynowych wiąże się z koniecznością zastosowania specjalistycznego sprzętu. Wąskie korytarze robocze najczęściej idą w parze z regałami wysokiego składowania. Ten element operacji logistycznych jest wymagający zarówno dla maszyny, jak i dla operatora. Jakie wyróżniki powinien posiadać wózek wysokiego składowania? Zapraszamy do lektury.
Wózek wysokiego składowania – cechy
Wózek wysokiego składowania to rodzaj wózka jezdniowego. Pojazdu o przeznaczeniu przemysłowym, którego najczęstszym zadaniem jest wspieranie procesu transportu oraz składowania towarów. Urządzenie jest zaprojektowane do pracy w wąskich korytarzach roboczych. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie wózek widłowy. Rysuje się przed nami prostokąt w orientacji poziomej, który jest wyposażony w kółka i widły. Przeciwwaga umieszczona z tyłu maszyny sprawia, że urządzenie jest raczej dłuższe niż węższe. W przypadku wózka wysokiego składowania sytuacja wygląda nieco inaczej. W celu zapewnienia jak największej swobody w operowaniu ciężkimi ładunkami na dużych wysokościach, orientacja wózka jest pionowa. Dlaczego się tak dzieje? Przeciwwaga odpowiedzialna za bezpieczeństwo i stabilność wózka zostaje przeniesiona pod fotel operatora. Sama bryła ma zwarty charakter, a użytkownik siada w pozycji bocznej. Taka konstrukcja pozwala na pracę w korytarzach węższych niż 3 metry i na składowanie materiałów na wysokości przekraczającej 13 metrów. Podstawowe cechy:
- kompaktowa konstrukcja pozwalająca na oszczędność przestrzeni magazynowej,
- operator siedzi bokiem – posiada dobrą widoczność do przodu oraz do tyłu,
- przednie podpory wspierają proces odkładania ciężkich ładunków.
Jak wygląda praca na wózku wysokiego składowania?
Odkładanie materiałów na wysokości kilkunastu metrów nie należy do najłatwiejszych zadań. Producenci wyposażają wózki widłowe wysokiego składowania w kamery zwiększające widoczność. W 90% przypadków, wysoka produktywność jest możliwa do osiągnięcia po przepracowaniu określonej ilości godzin.
Operator siedzi bokiem w stosunku do pozycji wideł. Odkładanie ładunku oraz operacje transportowe wymagają częstych zmian pozycji. Ergonomia w tego typu sprzęcie to podstawa. Niedoścignionym wzorem w tej dziedzinie jest wózek wysokiego składowania Crown. Producent głośno mówi o produktywności, która wynika bezpośrednio z komfortu pracy operatora. Na temat innowacji w wózkach widłowych wysokiego składowania Crown możecie przeczytać na oficjalnej stronie marki https://wozkicrown.pl/wozki-widlowe/wysokiego-skladowania/.
Zalety wózka wysokiego składowania
Konstrukcja wózka wysokiego składowania zapewnia operatorowi doskonała widoczność. Producenci dostarczają rozwiązania, które mają zagwarantować bezpieczeństwo w zatłoczonych halach magazynowych. Oto podstawowe zalety wynikające z wdrożenia wózków wysokiego składowania:
- Wyraźne lepszy współczynnik wykorzystania powierzchni magazynowej. Korzyści są wielowymiarowe. Z jednej strony oszczędność wynikające z węższych alejek operacyjnych, z drugiej możliwość magazynowania w górę.
- Wyraźny wzrost wydajność operacji magazynowych. Urządzenia są bardzo zwrotne oraz posiadają szybkie maszty. Technologicznie są przystosowane do pracy w systemie zmianowym – mniejsza ilość awarii i niezaplanowanych przestojów.
- Napęd elektryczny idealny do pracy wewnątrz hali magazynowej. Niższa emisyjność oraz poziom hałasu przekładają się na komfort pracy personelu.
- W przypadku zastosowania wideł z mechanizmem wysuwnym, istnieje możliwość implementacji regałów o podwójnej głębokości. Takie rozwiązanie w jeszcze większym stopniu wpływa na poziom wykorzystanie powierzchni magazynowej.
Wózek wysokiego składowania to coraz powszechniejszy widok w polskich magazynach. Na tego typu maszynę decydują się również małe i średnie przedsiębiorstwa. We flotach największych firm logistycznych pracuje po kilkadziesiąt wózków wysokiego składu. Posiadają one liczne systemy informatyczne wspierające składowanie.