Wózki widłowe do firmy – co warto wiedzieć?
Wózki widłowe są podstawowymi pojazdami w wielu firmach. Służą do przewozu materiałów lub ich przestawienia, ważących nawet ponad tonę. Jakie są rodzaje wózków widłowych? Czy kupować używany pojazd? Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc obsługiwać wózek widłowy?
Rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: ze względu na napęd bądź ze względu na funkcje.
Ze względu na napęd można wyróżnić:
- Wózki widłowe spalinowe – mogą być napędzane olejem napędowym, gazem LPG lub CNG, benzyną. Napęd ten wytwarza spaliny, dlatego powinien być używany na otwartej przestrzeni. Tego typu wózki widłowe mogą być wykorzystywane pod warunkiem, że są wyposażone w specjalne filtry.
- Wózki widłowe elektryczne napędzane akumulatorem – używane są w miejscach, gdzie, ze względu na produkcję spalin, nie mogą być stosowane wózki spalinowe i gazowe.
Ze względu na funkcje wyróżnia się:
- Wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem(teleskopowe) – mają długi wysięgnik teleskopowy, który pozwala na daleki zasięg pracy.
- Wózki widłowe terenowe – wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych, o nierównym i grząskim podłożu (np. na placach budowy).
- Wózki widłowe z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.
- Wózki widłowe z wysuwanym masztem
- Wózki widłowe boczne – charakteryzują się tym, że operator siedzi bokiem do kierunku jazdy.
- Wózki podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego, w których operator steruje wózkiem stojąc bezpośrednio na podeście lub chodząc przy wózku.
Wózki widłowe używane a ich stan
Wózki widłowe można stosować w różnych warunkach. Jednak producenci tych pojazdów na ogół zapewniają, że są one funkcjonalne i trwałe, aby mogły bezpiecznie służyć do pracy przez długi czas. Z czasem w obrębie wózka może dojść do różnego rodzaju usterek eksploatacyjnych, jednak po wymianie konkretnych części pojazd ten nadaje się do używania przez kolejne lata. Oznacza to, że używane wózki widłowe są często w bardzo dobrym stanie. Przed sprzedażą następnemu właścicielowi całość jest sprawdzana i eliminowana jest usterka. Tak przygotowany pojazd może służyć latami bez utraty funkcjonalności i bezpieczeństwa.
O czym pamiętać, wybierając wózek widłowy używany?
Przy wyborze konkretnego używanego wózka widłowego należy kierować się głównie stanem technicznym tych maszyn. Muszą być one w pełni sprawne, by pozwalać na bezproblemowe korzystanie przez co najmniej kilka kolejnych lat. Wiele firm oferuje również transport wózków widłowych. Ważne jest również dostosowanie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb. Warianty spalinowe mogą być wykorzystywane tylko poza budynkami. Pojazdy elektryczne są również wykorzystywane w halach produkcyjnych i magazynach zamkniętych. Warto zainteresować się też, czy ewentualny serwis wózków widłowych będzie dużym kosztem.
Jakie warunki musi spełniać operator wózka widłowego
Pracodawca nie może dopuścić do pracy z wózkiem widłowym osoby, która nie ma odpowiednich kwalifikacji. Istnieje szereg wymogów, które musi spełnić osoba chcąca zostać operatorem wózka widłowego. Należą do nich:
- operator wózka widłowego musi mieć ukończone 18 lat;
- ukończenie szkoły podstawowej;
- należy mieć ważne uprawnienia operatora;
- ukończenie niezbędnego szkolenia BHP na stanowisku pracy;
- zapoznanie się z instrukcją wózka, a także instrukcją transportu wewnętrznego;
- zapoznać się z zagrożeniami zawodowymi związanymi z użytkowaniem maszyny;
- posiadanie ważnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do używania wózka widłowego.