Kultura i rozrywka Wadowice

Woźniki: Młodzi kreatywni ekolodzy

Żadnej z drużyn nie zabrakło pomysłowości i talentu, każda równie pieczołowicie przygotowała się do rywalizacji, ale wygrać mogła tylko jedna – najlepsza z najlepszych. Komu w tym roku przypadły w udziale najwyższe laury?

W Szkole Podstawowej w Woźnikach odbyła się czwarta edycja Ekologicznej Olimpiady Kreatywności. Jej tematem przewodnim były rośliny chronione występujące na terenie tomickiej gminy. W zawodach wzięli udział zawodnicy z podstawówek w Bachowicach, Radoczy, Tomicach, Witanowicach i Woźnikach. Pierwsza część współzawodnictwa, pod hasłem „Wyzwanie na już”, polegała na zbudowaniu mechanizmu wypuszczającego piłki oraz łapiącej je struktury. Aby nie było zbyt łatwo, uczestnicy dysponowali bardzo krótkim czasem i niedostatkiem materiałów, wśród których znalazły się między innymi mieszadełka do kawy, patyczki do uszu, wyciory do fajek, plastikowe widelce i spinacze do papieru. Do drugiej części rywalizacji drużyny przygotowywały się kilka miesięcy. Musiały zaprezentować na scenie historię detektywistyczną poświęconą niebezpieczeństwom czyhającym na rośliny chronione, a także samodzielnie zaprojektowane i wykonane z surowców wtórnych urządzenie służące do ich ochrony. Najwięcej punktów za obydwa zadania uzyskał team gospodarzy, czyli Zielone Ludki. Zwycięzcy zdobyli w nagrodę statuetkę i medale zaprojektowane przez tomickiego artystę, a zarazem nauczyciela w Szkole Podstawowej w Woźnikach – Grzegorza Giermka.

Rywalizacji przyglądali się uczniowie i nauczyciele woźnickiej podstawówki oraz wielu gości, wśród których znalazła się delegacja z partnerskiej placówki – Szent Imre Katolikus Óvoda és Általános Iskola (Katolickiego Przedszkola i Szkoły Podstawowej imienia św. Emeryka) w Kecskemét na Węgrzech. Jej dyrektor Zsolt Papp zapowiada, że w przyszłym roku w olimpiadzie weźmie też udział węgierska drużyna. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news