Partnerstwo biznesowe i międzysektorowe jest ważnym elementem współpracy. Może być skutecznym narzędziem do rozwoju i przyjmuje wiele form, niezależnie od których jej podstawą jest wzajemne zaufanie. Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej współpracuje z wieloma jednostkami, rozszerza swoją politykę otwartości i współudziału w lokalnym życiu.
W marcu br. bielski przewoźnik podpisał umowę porozumienia o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej i tym samym objął patronat nad kierunkiem: Technik Transportu Drogowego. Głównym celem tego porozumienia jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego na kierunku objętym patronatem. To bardzo ważny krok, który dotyczy także kształcenia praktycznego, poprzez powiązanie nauki z rzeczywistymi warunkami pracy. Porozumienie, oprócz realizacji kształcenia praktycznego, obejmuje także wsparcie marketingowe procesu rekrutacji kierunku objętego patronatem, wsparcie rzeczowe oraz zapewnienie udziału w szkoleniach, wycieczkach naukowych oraz zawodoznawczych. Dzięki zawartemu porozumieniu możliwa będzie wymiana wiedzy, zasobów i najlepszych praktyk rynkowych.
Współpraca międzysektorowa oraz współdziałanie z partnerami biznesowymi poszerzają horyzonty i możliwości. Dlatego niedługo po zawarciu współpracy z bielską samochodówką, MZK podpisał porozumienie z firmą produkującą autobusy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. z siedzibą w Bolechowie.
Dzięki współpracy z partnerem biznesowym możliwe będzie również zrealizowanie w trakcie roku szkolnego wycieczki do siedziby firmy Solaris. Podczas niej uczniowie będą mogli zgłębić tajniki fabryki oraz dowiedzieć się, jak wygląda proces produkcji. Dodatkowym aspektem będzie również zapewnienie uczniom rozpoczynającym we wrześniu naukę na kierunku Technik Transportu Drogowego pakietów startowych w postaci gadżetów, następnie na koniec roku szkolnego, dwóch uczniów mających najwyższe wyniki w nauce otrzyma nagrody rzeczowe. Ponadto możliwe będą także praktyki zawodowe na terenie zajezdni MZK dla uczniów, których kierunek został objęty patronatem.
Założona w 1996 roku w Bolechowie pod Poznaniem firma Solaris Bus & Coach początkowo koncentrowała się na produkcji tradycyjnych autobusów, jednak wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania transportowe, Solaris szybko przekierował swoją działalność na rozwój ekologicznych pojazdów. Od tego momentu firma skoncentrowała się na produkcji autobusów elektrycznych, wodorowych, hybrydowych i zasilanych gazem ziemnym. Dodatkowym segmentem produkcji są trolejbusy, w których stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Solaris Bus & Coach zdobył uznanie dzięki swoim przełomowym rozwiązaniom i innowacjom w dziedzinie e-mobilności. Firma opracowała technologie związane z ładowaniem autobusów elektrycznych, zarządzaniem energią i wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne na dachach pojazdów. Solaris wprowadził również innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów zarządzania flotą, monitorowania i analizy danych, co przyczynia się do optymalizacji pracy transportu publicznego. Ma także spory wkład w promowaniu zrównoważonego transportu. Dzięki produkcji autobusów napędzanych energią elektryczną firma przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza w miastach. Solaris stawia również na rozwój inteligentnych systemów transportowych, które umożliwiają integrację transportu publicznego z innymi środkami komunikacji, takich jak rowery i car sharing, co sprzyja redukcji liczby samochodów na drogach.
Zawarte porozumienia są wyrazem wsparcia dla młodych ludzi oraz inwestycją w ich potencjał. Młodzież ma spore predyspozycje do wniesienia świeżych pomysłów, innowacji i perspektyw w usługi transportowe. Są oni wychowani w erze cyfrowej i technologicznej, co daje im unikalną wiedzę i umiejętności, które mogą być wykorzystane w tej branży. Ponadto, młodzi ludzie są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i poszukiwania nowych rozwiązań, co może prowadzić do wprowadzenia innowacyjnych technologii w sektorze transportu. Przyczyniają się także do rozwoju przyszłości mobilności. Ich umiejętności technologiczne mogą być wykorzystane do opracowywania nowych rozwiązań, takich jak aplikacje mobilne, platformy logistyczne i inteligentne systemy zarządzania transportem.
Dlatego Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej, wspólnie z Solaris Bus & Coach wspierają inicjatywy angażujące młodych ludzi. To właśnie mentorstwo i czynna praktyka umożliwiają im zdobycie praktycznego doświadczenia i rozwój zawodowy. Podjęta inicjatywa pomoże uczniom w nawiązaniu relacji z potencjalnymi pracodawcami branżowymi oraz budowaniu sieci kontaktów zawodowych, co jest niezwykle cenne na stale zmieniającym się rynku pracy.