Jak co roku, poprzez symboliczne złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy, upamiętniono rocznicę masakry Żydówek Francuskich – Więźniarek Karnej Kompanii Kobiet podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bór/Budy.
Pierwsze więźniarki przybyły do SK Bór/Budy w czerwcu 1942 roku. Po dwóch miesiącach pozostałe jeszcze przy życiu kobiety skierowano do KL Birkenau. Kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do Karnej Kompani Bór/Budy 25 lipca 1942 roku. Były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki. W tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze oraz na strychu budynku. W nocy 5 października 1942 roku sześć więźniarek funkcyjnych (między innymi Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi Karnej Kompani od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na przebywających w budynku francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w bestialską, nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ich zmasakrowane ciała zostały na następny dzień załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzone przez obozowe gestapo na rozkaz samego Komendanta Rudolfa Hessa, które na zlecenie SS-manów dokumentował na fotografiach jeden z więźniów obozu Wilhelm Brasse (numer więźniarski nr 3444) zostało umorzone, a wszelakie dowody starano się już w tamtym czasie pozacierać. Komendant nakazał zniszczenie negatywów zostawiając tylko jedną kopie. – Być może te zdjęcia przetrwały i nadal są w czyiś rękach. Znamy historyczny przebieg tego brutalnego wydarzenia, niestety nadal są to bezimienne ofiary obozu KL Auschwitz i Holokaustu. Nie zachowała się żadna znana nam dokumentacja poobozowa , która pozwoliłaby opracować listę nazwisk nie tylko tych kobiet – więźniarek z tej masakry, ale także i wszystkich ofiar podobozu KL Auschwitz-Bór/Budy – mówi Agnieszka Molenda Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca PamięciAuschwitz-Birkenau.
Podczas uroczystości rocznicowych wiązanki złożyli w imieniu premier Beaty Szydło Iwona Gibas dyrektor Biura Poselskiego Beaty Szydło, w imieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk, kierownik Oddziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Wojewódzkiego, a w imieniu starosty oświęcimskiego Ewa Pawlusiak, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Kwiaty złożyli także burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk konsul generalny Francji Federic De Touchet, konsul Niemiec Ursula Maier.
,