Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wszystko co musisz wiedzieć o instalacjach OZE

Rozwój OZE to jeden z najważniejszych punktów w Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku. O tym jak szkodliwe jest działanie człowieka w wielu aspektach życia, nasza planeta daje już znać. Również nam, smogiem, który jest obecnie dosłownie i w przenośni palącym problemem. Dzięki odnawialnym źródłom energii swój dom zamienisz w ekologiczną wyspę. A możliwości jest wiele.

Czym są odnawialne źródła energii?

Zgodnie z definicją ustawową odnawialne źródła energii są niekopalne, a energia pochodzi między innymi z: wiatru, słońca, powietrza, gleby, wody, prądu i fal morskich, biomasy. Wzrost zainteresowania OZE w ostatnich latach zmienił również postrzeganie edukacji w tym kierunku. Obecnie jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku. W 1,5 roku można zrobić kurs, który organizuje Szkoła Partnerska Viessmann. Zainteresowanie OZE rośnie wśród przedsiębiorców, gdzie opłaty za prąd wciąż idą w górę, ale też w domach prywatnych. I jest na tyle duże, że według szacunków potrzebnych będzie w najbliższej przyszłości kilkadziesiąt tysięcy nowych pracowników w tej branży.

Najpopularniejsze rozwiązania OZE w domu

Część instalacji wykonasz w domu bez większych przeróbek. Natomiast wiele z nich będzie wymagało nie tylko przeróbek, ale co za tym idzie również niemałych nakładów finansowych. W dobrej sytuacji są osoby, które są na etapie budowy domu i mogą wdrożyć ekologiczne rozwiązania do projektu. Najpopularniejsze w polskich domach są kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Koszt inwestycji zależy od wielu czynników, między innymi zapotrzebowania domowników na energię. Kolektory to darmowy, po założeniu instalacji, producent energii dla domu.
W naszych warunkach geograficznych w okresie jesieni i zimy, słońce jest na niebie tylko przez kilka godzin i często jest duże zachmurzenie, a tym samym ilość wyprodukowanej przez panele bądź kolektory energii może być niewystarczająca o tej porze roku. Warto o tym wiedzieć.

Ekologiczne kotły

Tradycyjny węgiel, choć nadal jest najtańszym paliwem, to nie służy czystości powietrza. Dlatego w ostatnich latach ludzie wymieniają piece węglowe na nowoczesne kotły. A ekologicznym paliwem jest biomasa. Jest to paliwo pod różną postacią, ma jednak cechy wspólne, ma naturalne pochodzenie i nie zanieczyszcza atmosfery.

Które rozwiązania do naszego domu?

Nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się w każdym domu, dlatego konieczna jest rozmowa z fachowcem. Technik energii odnawialnej, dla którego instalacje OZE nie mają tajemnic, wskaże najlepsze propozycje dla domu. Warto przedyskutować temat z fachowcem, ale również zwiększyć swoją wiedzę w tym obszarze, dzięki czemu ma się świadomość o czym specjalista OZE mówi. OZE to nie tylko ekologia, ale również ekonomia. Dzięki nim można mieć nie tylko prąd, ale i ciepłą wodę. Nowoczesne rozwiązania technologiczne dla domu, a przy tym ekologiczne, to możliwość zaprojektowania domu, który będzie w przyszłości tani w utrzymaniu.
Do ekologicznych, ale nieco droższych niż wspomniane wcześniej rozwiązań, należą pompy ciepła. Warte rozważenia szczególnie na etapie budowy domu.

google_news