Bielsko-Biała Cieszyn KontaktB24

Wycieczka do laboratorium fotograficznego i plener w Bielsku-Białej

Uczniowie drugiej klasy fototechnicznej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie mieli możliwość zobaczyć jak pracuje się w fotolabie. W jednej z firm w Bielsku-Białej, uczniowie zostali zapoznani z działaniem minilabu Fuji Frontier. Jest to urządzenie do masowego wywoływania zdjęć w wielu popularnych formatach od 9×13 do 30×90, na papierach błyszczących, matowych oraz jedwabistych.

Uczniowie krok po kroku zostali zapoznani z hybrydowym system rejestracji obrazu: począwszy od zgrania własnych ulubionych zdjęć do programu komputerowego maszyny, poprzez dokonanie retuszu i przesłania plików do urządzenia. Efektem końcowym były wywołane w procesie chemicznym zdjęcia na papierze fotograficznym formatu 30 X 45, które uczniowie mogli zabrać do domu.

– Właściciel firmy, pan Artur Warcholiński bardzo interesująco opowiadał o zasadach działania tego urządzenia, o kosztach serwisowania, wydajności i użyteczności. Zaprezentował także wielkoformatowy ploter drukujący obrazy w wysokiej rozdzielczości. Ponadto pan Artur pokazał uczniom gotowe produkty, wykonane na urządzeniach w jego zakładzie, między innymi fotoksiążki, obrazy na płótnie oraz fototapetę. Wizyta naszych uczniów w studiu pana Artura była praktyczną lekcją, umożliwiającą zapoznanie się z urządzeniami fototechnicznymi, o których do tej pory uczyli się tylko w teorii – mówi organizatorka wycieczki Karina Szczepańska.

– Po wizycie w fotolabie uczniowie zwiedzili wystawę zdjęć Wojciecha Brożonowicza w Galerii Fotografii B&B, co było okazją do dyskusji o twórczości bielskiego fotografa – dodaje.

Pomysłodawcą drugiej lekcji, tym razem praktycznej w terenie, był Jerzy Rzechanek. Uczniowie otrzymali zadania fotograficzne do wykonania w rejonie starego rynku w Bielsku-Białej. Przez dwie godziny poszukiwali ciekawych miejsc, w których mieli zbudować kadr wieloplanowy z udziałem przechodniów. Drugim zadaniem było uchwycenie portretu Bielszczanina podczas pracy. – Dzięki tym zleceniom uczniowie ćwiczyli zasady kompozycji oraz nawiązywania relacji fotograf – model w portrecie ulicznym – kończy.

google_news