„Tajemnice świata fantasy” – taki był motyw przewodni tegorocznych, czternastego już Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który twórczo, kreatywnie i w radosnej atmosferze obchodzony był dziś w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Organizatorem tego wydarzenia było Koło Naukowe Pedagogów, które przy współpracy ze społecznością akademicką przygotowało szereg atrakcji i zajęć dla osób z niepełnosprawnością.
W warsztatach aktywnie uczestniczyli studenci i studentki różnych kierunków pedagogicznych, w tym pedagogiki specjalnej, pedagogiki resocjalizacyjnej i socjoterapii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej), pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz animacji społeczno-kulturalnej. Przygotowali oni różnorodne warsztaty i aktywności, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Jak co roku, wydarzenie to zgromadziło także licznych gości i partnerów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, Służby Więziennej, Straży Miejskiej w Cieszynie, Nadleśnictwa Ustroń i wielu innych instytucji. Do zebranych przemawiali: starosta Janina Żagan, która objęła patronatem honorowym to wydarzenie oraz wiceburmistrz Cieszyna Krzysztof Kasztura.
Głównymi gośćmi jednak byli młodzi i bardzo młodzi ludzie z placówek oświatowych nie tylko z Cieszyna, ale też pobliskich gmin i powiatów, którzy odbyli warsztatową podróż do krainy fantasy.
Podczas uroczystości dyplomy uczestnictwa zostały wręczone przez zastępcę burmistrza Cieszyna Krzysztofa Kaszturę oraz dr hab. Katarzynę Marcol, prof. UŚ, dziekana WSNE UŚ w Cieszynie.
Główną organizatorką i inicjatorką tego przedsięwzięcia, od pierwszej edycji, jest dr Dorota Prysak.
– Najważniejsze, że jest uśmiech, wśród osób, które do nas przychodzą oraz radość ze spotkania. Warsztaty te prowadzimy od 2012 roku i na początku o działaniach dotyczących integracji zdecydowanie mniej się mówiło. Teraz jest to temat znacznie głośniejszy i myślę, że to też zdecydowany plus takich dni. Jestem organizatorem i pomysłodawcą dnia godności. Koordynatorami tych działań są studenci, a moją rolą jest wspierać ich mentalnie, podpowiadać, analizować. To oni przy tym się uczą, przygotowują swoje pomysły. Wybierają temat, ja staram się im pomóc go zorganizować. Czasem nam wyjdzie, czasem są potknięcia, ale na błędach też się uczymy i to też w tym jest piękne – mówi Prysak.
Takim właśnie głównym koordynatorem z ramienia studentów UŚ była w tym roku Maria Pieczonka.
– Bardzo się cieszę, że mogłam się podjąć takiego działania, zrobić coś dla tych osób, które były głównymi bohaterami naszego święta, jak również cieszę się, że wszystko się udało zrobić tak, jak zakładaliśmy – powiedziała nam Maria Pieczonka.
– Zawsze najpiękniejsza i najważniejsza jest radość i wzruszenie. Prz okazji pierwszej edycji nauczyciele, którzy tutaj przyjechali, byli zadziwieni, że mogą przyjechać ze swoimi uczniami z niepełnosprawnościami intelektualnymi tutaj na warsztaty, które przygotowujemy my, jako społeczność akademicka. Oni są traktowani, jako partnerzy, a uniwersytet jest dla takich osób otwarty – dodaje dr Dorota Prysak.
Fot. Michał Cichy