Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pewli Wielkiej postanowiły stworzyć coś wyjątkowego w swojej malowniczej miejscowości. I dopięły swego! Wymyśliły dla seniorów, osób powyżej 50. roku życia i osób z niepełnosprawnościami niezwykle ciekawy projekt „Seniorzy, integrujMY się!”. Na jego przeprowadzenie pozyskano środki finansowe od Fundacji ORLEN w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi – VI edycja”.
Projekt rozpoczął się pod koniec września 2023 roku i właśnie dobiega końca. W trakcie jego trwania przeprowadzono cztery spotkania: „Niedziela z profilaktyką” (pracownicy Szpitala Żywiec przeprowadzili badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia, tętna i nasycenia krwi tlenem), „Warsztaty z dietetykiem” (na spotkaniu omówiono zasady prawidłowej diety dla seniorów, a potem przyrządzano posiłki), „Warsztaty z makramą” (tworzenie makram, czyli wiązanych dekoracji) oraz „Wspólny spacer z kijkami” (czyli trening nordic-walking z instruktorem).
Skąd pomysł na taki projekt u Pań z KGW?
– Członkinie koła chciały zorganizować spotkania dla mieszkańców Pewli Wielkiej o zdrowym stylu życia, których do tej pory nie było w naszej miejscowości. Co prawda spotkania i warsztaty w temacie zdrowego stylu życia organizowane są w Jeleśni czy w Żywcu, ale niestety na przeszkodzie, aby w nich wziąć udział, stoi brak dobrych połączeń komunikacyjnych. Tworząc projekt chodziło nam o aktywizację seniorów, osób powyżej 50. roku życia i osób z niepełnosprawnościami, którzy mieszkają w Pewli Wielkiej. Zależało nam, by pokazać jak ważna jest troska o nasze zdrowie od profilaktyki poprzez prawidłowe żywienie i aktywny tryb życia aż po rozwój nowych pasji, które pozytywnie wpływają na naszą psychikę. W konsekwencji udało nam się także zbudować odpowiednie relacje i zintegrować mieszkańców – mówi Małgorzata Majdak, przewodnicząca KGW w Pewli Wielkiej.
Jak przyznaje zainteresowanie spotkaniami było bardzo duże, a cały projekt przyniósł nadspodziewane rezultaty, bo oprócz wspomnianej większej integracji, zwrócona została uwaga na potrzeby seniorów i osób dorosłych powyżej 50. roku życia. Projekt przyczynił się także do poprawy jakości życia uczestników, którzy dzięki niemu poznali zasady zdrowego odżywiania.
– Z kolei poprzez warsztaty z makramy udało się rozbudzić pasję i nowe hobby u seniorów. Inną korzyścią jest trening nordic-walking, bo to aktywność fizyczna doskonała dla zdrowia. Co ważne zakupione wcześniej 10 par kijków będzie możliwe do wypożyczenia na kolejne treningi, dzięki czemu społeczność naszej wsi odniesie kolejną korzyść z tego projektu. Przy tym wszystkim chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy zechcieli wziąć udział w naszych wydarzeniach – dodaje przewodnicząca Małgorzata Majdak.
Warto podkreślić, że w projekcie niezwykle aktywnie udzielali się wolontariusze, którzy pomagali przy organizacji spotkań, rozwieszaniu plakatów, przygotowaniu sal i ich sprzątaniu po spotkaniach czy też przy przygotowaniu poczęstunku. Wolontariusze służyli również pomocą w transporcie seniorów, którzy mieli problem z dojazdem.