Cieszyn Kultura i rozrywka

Wykład o sztuce reformacji

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle można było posłuchać wykładu o sztuce reformacji jaki wygłosiła profesor Ewa Chojecka.

Profesor Ewa Chojecka to bielszczanka, emerytowana szefowa Zakładu Historii Sztuki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Na początku wiślańskiego wykładu, który miał miejsce 20 lipca, profesor Ewa Chojecka mówiła o współużytkowaniu tych samych, średniowiecznych kościołów przez wspólnoty katolickie i ewangelickie od XVI wieku, a także o okresie, kiedy wojny i nietolerancja religijna nie pozwalały na wyrażanie siebie i własnej konfesji poprzez sztukę. W tym też okresie protestancką architekturę zastępowały leśne kościoły. Przełomem było dopiero powstanie Kościoła Jezusowego w Cieszynie.

– Profesor Ewa Chojecka prezentowała i omawiała przykłady budynków kościelnych ze Śląska Pruskiego i Austriackiego, pokazywała zależności od przepisów prawa obowiązujących na jednym Śląsku, ale w dwóch różnych państwach, wskazywała na charakterystyczne cechy stylu danej epoki, które ze względów wyznaniowych i różnic teologicznych podlegały modyfikacji. Za wynalazek reformacji należy uznać nie tylko empory czy skromność wystroju, ale mające uzasadnienie praktyczne i teologiczne połączenie ołtarza i ambony, które zaobserwować można między innymi na Bielskim Syjonie, na którym także stoi jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle.

google_news