Władze Bielska-Białej zamierzają w tym roku przeznaczyć około 40 milionów złotych na inwestycje w oświacie. Jedną z pozycji na długiej liście zaplanowanych w tym obszarze przedsięwzięć jest remont elewacji budynku Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych przy ulicy Słowackiego. Sęk w tym, że do przetargu, jaki władze miasta ogłosiły początkiem roku w celu wyłonienia wykonawcy, nie zgłosiła się żadna firma!
Plan zakłada, że cała inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku. Czasu nie ma więc zbyt wiele. Chodzi przecież o ogromnych rozmiarów gmach o złożonej bryle architektonicznej, przypominającej z góry literę „E”. Tymczasem problemy ze znalezieniem wykonawcy stawiają plany ratusza pod znakiem zapytania, ale inwestor nie zasypia gruszek w popiele. Lada moment ogłoszony zostanie kolejny przetarg. W ratuszu liczą, że tym razem znajdzie się oferent, który podejmie się tego zadnia i mimo chwilowych trudności roboty ruszą w niedługim czasie.
Remont elewacji będzie działaniem o charakterze konserwatorskim, prowadzonym pod nadzorem służb ochrony zabytków. Inwestycja dotyczy bowiem budynku zabytkowego. Dlatego też nie chodzi w tym wypadku o klasyczną termomodernizację obiektu wraz z wykonaniem nowej elewacji, a jedynie o odtworzenie jej pierwotnego wyglądu. Roboty nie poprawią więc znacząco parametrów cieplnych zewnętrznych ścin przestronnego gmachu. Wpłyną natomiast – jak przedstawiono to w ratuszu – na jego estetykę oraz poprawę bezpieczeństwa. W niektórych miejscach z murów zaczęły bowiem odpadać fragmenty tynku i elementy gzymsów. Prace nie obejmują wymiany stolarki budowlanej, ba ta w większości została już wcześniej zmieniona. Jedno nie ulega wątpliwości – po remoncie popularny „Mechanik” wypięknieje. To, że inwestorzy mają problemy ze znalezieniem wykonawców, nikogo już nie dziwi. Od pewnego czasu króluje bowiem w Polsce rynek wykonawcy a nie inwestora. To nie firmy budowlane szukają roboty, lecz robota ich szuka. W ubiegłym roku bielski ratusz nie był w stanie rozstrzygnąć z tego powodu aż 14 przetargów. W przypadku „Mechanika” w grę może wchodzić coś jeszcze. To ogromny obiekt, a sporym wyzwaniem jest to, że chodzi głównie o prace konserwatorskie. Na dodatek w zakres zadania wchodzą także dość pracochłonne roboty o zgoła odmiennym charakterze, związane chociażby z izolacją fundamentów budynku. Nie ma zbyt wielu firm, które mogłyby podjąć się tak dużego i pod względem technicznym skomplikowanego i wszechstronnego wyzwania. Niewykluczone więc – jeśli sytuacja się powtórzy – że konieczne będzie rozłożenie tego przedsięwzięcia na kilka zadań i znalezienie kilku mniejszych wykonawców.
Przypominający wyglądem pałac, neorenesansowy budynek – w którym obecnie mieści się ZSEEiM – powstał w latach 1873-1883. Wybudowano go według projektu Emanuela Rosta seniora. Był to wówczas, obok zamku Sułkowskich, najokazalszy gmach w całym Bielsku. Od samego początku aż do teraz służy potrzebom oświatowym.