Wydarzenia Cieszyn

Występy, konkursy, puzony, dodatkowe pociągi – samorządowcy o TKB

Fot. Michał Cichy

Już nie miesiące czy tygodnie, ale dni odliczamy do rozpoczęcia 62. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Dziś w Wiśle odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej imprezie, z udziałem organizatorów oraz przedstawicieli miejscowości z arenami festiwalu.

W sobotę rozpocznie się kolejna, 62. edycja bardzo ważnego i uznawanego festiwalu folklorystycznego., przeprowadzanego w wieli miejscach naszego regionu. Głównymi arenami tradycyjnie będą: Wisła, Szczyrk i Żywiec. TKB zagości też w Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Organizatorzy – Województwo Śląskie  Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zapowiadają występy ponad osiemdziesięciu zespołów z Polski i kilkunastu z zagranicy.

Do Wisły zawitali dziś przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych, Kolei Śląskich i miejscowości goszczących TKB. Do Wisły, która jest kolebką festiwalu.

– Dla nas to nie tylko obowiązek, ale i wielki przywilej wspierać tak fantastyczne wydarzenie kulturalne w naszym regionie, które jest znane także poza naszym regionem, a powiem nawet więcej, poza naszym krajem. Jako Samorząd Województwa Śląskiego wspieraliśmy, wspieramy i nadal będziemy wspierać Tydzień Kultury Beskidzkiej. Dołożymy wszelkich starań, żeby mogło się ono rozwijać. Odliczaliśmy miesiące, odliczaliśmy dni, teraz odliczamy godziny – mówił dziś w Wiśle Rafał Ryplewicz, radny sejmiku wojewódzkiego.

Co ciekawe, w czasie TKB do i z Wisły oraz Żywca ma kursować więcej pociągów.

– Ze względu na Tydzień Kultury Beskidzkiej dokładamy w niedzielę dodatkowe pociągi, ponieważ największym problemem, a bywałem na tym festiwalu wcześniej, było pytanie, jak wrócić do Katowic po imprezie. Dlatego dokładamy po trzy pary pociągów w każdą niedzielę i tutaj już zapewniam wszystkim, jak ktoś przyjedzie naszymi pociągami do Wisły, to przed dziesiątą jedzie ostatni pociąg do Katowic i wszystkich bezpiecznie i szybko dowieziemy do domu – powiedział prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz.

Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, przypomniała ważnej zmianie odnośnie KB w Wiśle, czyli remonty Amfiteatru im. St. Hadyny. Po przerwie festiwal będzie miał miejsce znów na jego deskach.

– Cieszę się bardzo, że mogę  zaprosić do naszego komfortowego amfiteatru, zadaszonego, z nowymi wyremontowanymi garderobami i tam możemy przyjąć już wszystkie zespoły z całego świata.. Mam nadzieję, że się będą tam dobrze czuć – mówiła wiceburmistrz Wisły.

Tydzień Kultury Beskidzkiej, to także Szczyrk, gdzie odbędą się festiwalowe występy, ale także wiele imprez towarzyszących.

– Zaczynamy w piątek festiwalem Wielkich Serc Fundacji Braci Golec, gdzie będziemy mogli zobaczyć tych najmłodszych adeptów, którzy podtrzymują to co najcenniejsze, bo te 9 dni to jest powrót do korzeni, tego z czego wyrośliśmy, z czego wyszliśmy i czego nigdy nie powinniśmy się wstydzić. To właśnie te zwyczaje naszych dziadów i praojców możemy kultywować i to jest chyba najistotniejsze w tym wszystkim. Co w Szczyrku?  Będziemy zespoły także gościć w górach. Oczywiście to co na innych estradach także u nas będzie: korowód, wystawy, coś dla duszy, coś dla ciała i coś dla podniebienia, wystawy, plenery, mnóstwo rzeczy – wyliczał burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

Żywiec z kolei, to miejsce unikatowego 56. Festiwalu Folkloru Grali Polskich, a TKB poprzedzi tam koncert ponad stu puzonistów.

– Pociąg festiwalowy w tym roku przyjechał do Wisły, a my w przyszłym roku otwieramy przystanek kolejowy, który się będzie nazywał Amfiteatr. I właśnie na ten przystanek kolejowy w przyszłym roku wtoczymy się pociągiem Kolei Śląskich, nie nowoczesnym, a takim z czasów Habsburgów. U nas w Żywcu trwa właśnie Żywieckie Suwakowanie, więc Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się koncertem 120 puzonistów z całego świata, którzy w Amfiteatrze w sobotę dadzą koncert. Po nim o godzinie 18 rozpocznie się Festiwal Folkloru Górali Polskich, który będzie trwał przez kilka dni, gdzie wiele, wiele zespołów naszych góralskich będzie pokazywał swój folklor, tradycję, swoje przywiązanie do ojczyzny, do tej ziemi. Na żywieckim rynku będziemy mieli przegląd kapel, grup śpiewaczy, śpiewaków, solistów. W międzyczasie w naszych restauracjach, wbrew wszystkim, będzie się lało żywieckie piwo i nie tylko żywieckie – mówił burmistrz Antoni Szlagor.

Wisła gościła dzisiaj też przedstawicieli kilku innych miejscowości: Makowa Podhalańskiego z estradą Makowianka, Oświęcimia z kultowym koncertem “Folkowe klimaty”, Ujsół z Wawrzyńcowymi Hudami, Jabłonkowa ze starszym od TKB Gorolskim Świętem i Istebnej z jubileuszowym 30. Festynem Istebniańskim.

Zapraszamy do lektury najbliższych numerów tygodników: Kroniki Beskidzkiej i Głosu Ziemi Cieszyńskiej, gdzie znajdą się specjalne wkładki, poświęcone TKB. Oba pisma można znaleźć TUTAJ, jako e-wydania.

Fot. Michał Cichy

google_news