„Z Babiej Góry w świat – spotkania z kulturą Podbabiogórza” to inicjatywa, która ma na celu przybliżyć społeczności Suchej Beskidzkiej i mieszkańcom okolicznych miejscowości dawne obyczaje, tradycyjne śpiewy i tańce oraz propagować zainteresowanie dziedzictwem kulturowym naszego regionu.
Składająca się z pięciu najmłodszych dziewcząt z suskiego Zespołu Regionalnego, grupa inicjatywna w pierwszych miesiącach 2020 roku w pocie czoła opracowała założenia i etapy realizacji projektu edukacji regionalnej, które w zgodzie z zainteresowaniami będą rozwijać ich kompetencje społeczne, zawodowe i budować doświadczenie w pracy zespołowej, a także będą kolejną szansą na promocję oraz rozwijanie pasji do regionalnego tańca, śpiewu i muzyki wśród mieszkańców Suchej Beskidzkiej.
Inicjatywy podejmowane w ramach tego projektu mają na celu poszerzyć wiedzę, świadomość i znajomość folkloru Podbabiogórza, a także zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i udziału w życiu kulturalnym i wydarzeniach związanych z kultywowaniem tradycji wywodzących się z regionu Suchej Beskidzkiej i okolic
– W czasie warsztatów będzie można dowiedzieć się na czym polega śpiew tzw. „białym głosem” oraz poznać znaczenie wybranych słów i zwrotów gwarowych. Ponadto, pod koniec sierpnia mamy w planach organizację spotkania otwartego „Dzień z życia górali Podbabiogórza” – dla społeczności suskiej i przebywających w okresie letnim turystów z Polski i zagranicy, aby jeszcze bliżej zaznajomić wszystkich z dawnymi zwyczajami – komentują członkowie Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”.