Sport Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Z “Peletonem” po przygodę

Na rowerach zwiedzili nie tylko Polskę ale niemal całą Europę, dotarli nawet na najbardziej wysunięty północny kraniec Starego Kontynentu – Nordkapp. Obecnie zapraszają do współpracy wszystkich pasjonatów kolarstwa szosowego. 

O grupie przyjaciół wspólnie jeżdżących na dalekie rowerowe wyprawy a także uczestniczących w super maratonach rowerowych (między innymi z Przemyśla do Szczecina; 1008 km w 49 godzin) po raz pierwszy świat usłyszał w 2014 roku, gdy 1400 km trasę prowadzącą z Wadowic przez Alpy do Watykanu pokonali w cztery doby. – Wówczas po raz pierwszy pojawił się pomysł, by sformalizować nasze działania – opowiada Artur Byrski, szef świeżo utworzonego Klubu Kolarskiego Peleton Wadowice. – Plany spełzły na niczym z dwóch powodów. Każdy z nas miał mnóstwo obowiązków pozasportowych, a żadne z działających wówczas w okolicy stowarzyszeń nie było zainteresowane współpracą z nami.

Sytuacja zmieniła się po utworzeniu w Witanowicach Stowarzyszenia „Blisko Skawy”. Wioska przed kilkoma dekadami słynęła nie tylko z doskonałych szosowców, ale także z organizacji prestiżowych kolarskich wyścigów w których uczestniczyły ówczesne sławy, między innymi Stanisław Gazda i Jan Magiera. – Wzięcie pod skrzydła szosowców było naturalną koleją rzeczy – informuje Zbigniew Kwaśny, prezes Stowarzyszenia „Blisko Skawy”. – Organizujemy różnorodne formy rekreacji, jednakże w społeczeństwie jesteśmy rozpoznawalni głównie za sprawą sekcji piłki nożnej dziewcząt. Kolarstwo jest naszą kolejną wyczynową dyscypliną.

Klub Kolarski Peleton Wadowice wspólnie z Arturem Byrskim założyli Bogusław Porzuczek, Janusz Cepcer, Filip Pasternak i Robert Tatar. – Chcemy nie tylko propagować i zachęcać mieszkańców powiatu wadowickiego do uprawiania kolarstwa szosowego, ale także organizować dalekie wyprawy rowerowe i kolarskie maratony – opowiadają. – W tym roku w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Witanowic zorganizujemy rodzinny rajd rowerowy. Najważniejszym celem na przyszły sezon jest zorganizowanie maratonu rowerowego. Mamy w okolicy piękne, a przy tym wymagające kolarskie trasy. Zaprosimy zawodników z całej Polski – zapowiadają szosowcy, dodając, że plany startowe na obecny rok obejmują między innymi Road Maraton Rajcza Tour, Pierścień 1000 Jezior, Tour de Pologne dla amatorów i Maraton Rowerowy dookoła Polski.      

 

google_news