Wydarzenia Sucha Beskidzka

Z Zawoi na Słowację na dwóch kółkach

Gmina Zawoja  wspólnie ze słowacką gminą Orawska Polhora opracowały koncepcję  budowy transgranicznych  ścieżek rowerowych „Babia Góra Trails”, mających na celu połączenie obu miejscowości.  Inwestycja została wyceniona na 810,5 tys. euro, ale dziś okazało się, że projekt znalazł się na liście inwestycji, które zostaną wsparte środkami z transgranicznego  programu Interreg Polska-Słowacja.

 Głównym celem projektu jest ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza, zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania obszaru pogranicza wokół Babiej Góry, jego rozwój, ochrona i promowanie poprzez budowę transgranicznych górskich tras rowerowych.

W ramach inwestycji  planuje się wykonanie kompleksowej sieci ścieżek rowerowych na obszarze pogranicza wokół Babiej Góry, bezpośrednio łączących Zawoję z Oravską Polhorą. Trasy po stronie polskiej (ok. 20 km) przebiegać będą od Masywu Mosornego Gronia przez Barankową, Przełęcz Jałowiecką, Mędralową na Słowację, gdzie powstaną trzy trasy rowerowe typu singletrack i zostaną oznakowane trzy ścieżki rowerowe po istniejących leśnych drogach. Słowacka trasa obejmuje swym przebiegiem Medralową – Słoną Wodę – Oravską Polhorę. Na tej  trasie  powstanie altana przy źródle leczniczej wody, w miejscu gdzie kiedyś funkcjonowało uzdrowisko. – W sumie planujemy budowę blisko 60 km tras, Centrum Integracji Rowerzystów z budynkiem zaplecza i z torem do rekreacji tzw. Pumptrack. Idea całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez współpracy Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Sucha i Babiogórskiego Parku Narodowego – mówi Marcin Pająk, wójt Zawoi.

 

google_news