Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zaćma i co dalej?

Katarakta to jedna z najczęstszych chorób oczu. Rozwija się zazwyczaj u osób po 60. roku życia i nieoperowana prowadzi do ślepoty. W Polsce choruje na nią już blisko milion osób. Skąd biorą się tak duże liczby?

Najbardziej rozpowszechniona jest zaćma “starcza” czyli typ związany z wiekiem. U 40% osób po 75. roku życia występuje poważne pogorszenie widzenia, a u 90% obserwuje się zmętnienie soczewki. To oznacza, że chętnych na operację nie brakuje.

Uśnięcie zaćmy na NFZ?

Większość seniorów preferuje refundację zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Decydując się na takie rozwiązanie w kraju musimy się liczyć z dużymi kolejkami, wydłużonymi jeszcze przez pandemię. W niektórych szpitalach czas oczekiwania waha się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

Jak ominąć kolejkę na operację zaćmy?

Pacjenci nie chcą czekać, bo zaćma powoduje duży spadek komfortu życia. Stają się zależni od otoczenia i muszą zrezygnować z aktywnego trybu życia. Rozwiązaniem jest popularna od kilku lat turystyka medyczna.

Pacjent, który jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, umawia się na zabieg w naszej klinice w Czeskim Cieszynie – tłumaczy Joanna Sobka, Dyrektor ds. administracyjnych Těšín Medic Clinic. Terminy są bardzo krótkie, bo wiemy, że dla osoby z zaćmą każdy tydzień oznacza pogorszenie komfortu życia.

Na miejscu w klinice Pacjent wspólnie z lekarzem decyduje się na soczewkę podstawową w całości refundowaną przez NFZ (za 0 zł) lub dopłatę do soczewki premium.

Co ciekawe, standardowo w Polsce wszczepiane są soczewki jednoogniskowe. Niestety operując się w kraju, nie ma możliwości wyboru rodzaju i dopłaty do soczewki. Natomiast usuwając zaćmę za granicą, można otrzymać zwrot kosztów operacji w ramach ustawy transgranicznej, a dodatkowo dopłacić do soczewki klasy premium. Klinika TMC bierze na siebie obsługę wniosków o refundację i finansowanie zabiegu.

Zapewne właśnie z tego powodu, i przez wydłużające się w wielu miejscach kolejki na operację, turystyka medyczna wśród Polaków jest coraz popularniejsza.

Czy zaćmę można usunąć tylko operacyjnie?

To jedyny sposób. Na szczęście usunięcie zaćmy trwa ok. 20 minut i zalicza się do chirurgii jednego dnia.

Stawiamy duży nacisk na bezpieczeństwo naszych pacjentów. Dlatego do minimum ograniczyliśmy kontakt między nimi. Dbamy także o częstą dezynfekcję pomieszczeń i wprowadziliśmy nowy reżim sanitarny. Pacjenci są zadowoleni. Pewnie dlatego tak często polecają TMC – opowiada Joanna Sobka.

Masz problem z prowadzeniem samochodu nocą? To może być zaćma!

Już we wczesnym etapie choroba może powodować problemy z prowadzeniem auta nocą oraz rosnący dyskomfort widzenia w ostrym świetle słonecznym, gdy źrenice zwężają się. Należy pamiętać, że ostateczną diagnozę stawia zawsze okulista.

WCZESNE OBJAWY ZAĆMY:

  • zaburzenie ostrości widzenia,
  • przymglone widzenie,
  • problemy z oceną odległości,
  • problemy z widzeniem w jasnym świetle,
  • szybkie męczenie się oczu,
  • dwojenie się obrazu,
  • utrata intensywności kolorów.
google_news