Dziś ważny dzień dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którego większość członków mieszka na Śląsku Cieszyńskim. 1 lutego br. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z wprowadzeniem ks. Wojciecha Prackiego w urząd biskupa diecezji katowickiej. Decyzję o wyborze ks. Prackiego na zwierzchnika diecezji podjął synod diecezjalny, który zebrał się 30 listopada 2024 roku w Bytomiu-Miechowicach. Nowy biskup w przeszłości był związany z Cieszynem.
Uczestników nabożeństwa powitał radca diecezji katowickiej, ks. Henryk Reske. Następnie zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec, podziękował za służbę bp. dr. Marianowi Niemcowi, który sprawował urząd biskupa diecezjalnego w latach 2014-2024.
Po podziękowaniu rozpoczęła się liturgia nabożeństwa, którą prowadzili duchowni diecezji katowickiej: liturgię spowiednią poprowadził bp dr Marian Niemiec, a liturgię Słowa bp Marcin Makula oraz ks. Henryk Reske. Teksty biblijne odczytali kurator diecezji Jan Zachraj i sekretarz opolskiej rady parafialnej Justyna Wach. Jednym z dalszych punktów było ślubowanie nowego biskupa. Następnie bp Jerzy Samiec wraz z asystentami bp. dr. Marianem Niemcem i bp. prof. Adrianem Korczago, zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej, dokonali konsekracji przez modlitwę i włożenie rąk. Do błogosławieństwa dołączyli pozostali biskupi.
W nabożeństwie uczestniczyli duchowni i wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, goście ekumeniczni: bp Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, przedstawiciele Kościołów członkowskich Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła zielonoświątkowego, Kościoła rzymskokatolickiego, w tym ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja oraz przedstawiciele uczelni wyższych i władz samorządowych z województwa opolskiego i śląskiego.
Ks. Wojciech Pracki od 2015 roku jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. Służbę duchownego rozpoczął w 2006 roku wikariatem w Cieszynie. Następnie, od 2010 roku był rzecznikiem prasowym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i asystentem biskupa Kościoła Jerzego Samca. Jest inicjatorem duszpasterstwa niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, które prowadził przez pierwsze lata funkcjonowania. Za tę działalność (budowanie pojednania między narodami), został wyróżniony Listem Gratulacyjnym Rolfa Nikela – ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w latach 2014-2020. Jego priorytetem jest aktywność ekumeniczna i medialna. Przez 9 lat w Radio Opole współtworzył wraz z księżmi profesorami – Markiem Lisem i Erwinem Mateją, audycję ekumeniczną Forum Wiary. Jest częstym rozmówcą innych programów radiowych tej rozgłośni (Effata, Przy rodzinnym stole, Dobry wieczór, tu Opole). Podobnie w rzymskokatolickim Radio Doxa, w ekumenicznym gronie współtworzy audycję „Słowo pod poduchę”. Od września 2024, wspólnie z pastorem Mariuszem Muszczyńskim (Zbór Zielonoświątkowy Ostoja w Opolu), jest gospodarzem programu „Okiem Protestanta”. Od kilku lat, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca dzieli się biblijną refleksją na łamach tygodnika Wochenblatt. Mniej regularnie publikuje w Zwiastunie Ewangelickim.
Jest zaangażowany w przedsięwzięcia i nabożeństwa ekumeniczne na terenie Opola i województwa opolskiego: Światowy Dzień Modlitwy Chorych, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Rocznicę wyzwolenia Stalagu Lammsdorf, niemiecki Dzień Żałoby Narodowej i inne. Współpracuje z instytucjami nauki i kultury: Archiwum Państwowym w Opolu, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum Diecezjalnym w Opolu, Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń (VDG). Wspólnie z Opolską Fundacją OFF-film przygotował cykl dokumentów – Religie i Wyznania Śląska Opolskiego. W części „Luteranie” wystąpił w roli eksperta. Za zaangażowanie na polu charytatywnym znalazł się w 2022 roku w gronie osób wyróżnionych przez prezydenta Opola tytułem „Społecznika Roku”.
Na Wydziałach Teologicznych Uniwersytetów: Opolskiego i Śląskiego, dał się poznać jako tłumacz symultaniczny międzynarodowych konferencji naukowych. Włada językami niemieckim i angielskim. Był przez dwie kadencje członkiem zarządu Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego jego komisji rewizyjnej. Wcześniej przewodniczył Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. W maju 2024 roku został wiceprezesem stowarzyszenia Bratnia Pomoc Gustawa Adolfa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Wspiera jako członek zarządu działalność Opolskiego Klubu Sportowego YAMA, którego zawodnikom (karate kyokushin) kibicuje. Pochodzi z Odolanowa w południowej Wielkopolsce. W wolnym czasie uprawia turystykę rowerową
i czyta książki. Jest żonaty z Dorotą, teolożką i filolożką języka angielskiego. Wychowują córkę Julię, kilkukrotną mistrzynię Polski i Europy juniorek młodszych i juniorek w karate kyokushin.