E-edukacja Cieszyn

Zagraniczne wojaże “Budowlanki”

W Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie realizowany był projekt Erasmus + „Mistrz w zawodzie”, skierowany do uczniów drugich klas Technikum nr 4 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Młodzi ludzie odbyli dwutygodniową praktykę zagraniczną w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii.

W pierwszym tygodniu praktyk uczniowie doskonalili umiejętność obróbki i montażu płyt gipsowo-kartonowych, a także naprawy uszkodzeń, które występują w czasie ich użytkowania. Zajęcia nie były trudne, ale wymagały wiele czasu i pracy, ponieważ liczyła się staranność i dokładność wykonania. W drugim tygodniu zadanie polegało na konstruowaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych. Prace wykonywane na poszczególnych etapach podlegały każdorazowo ocenie instruktora, zgodnie z wymaganiami niemieckiego rynku budowlanego.

Projekt umożliwił uczestnikom m.in. nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z całej Europy, podniesienie poziomu znajomości języka niemieckiego oraz poszerzanie umiejętności z zakresu organizowania i wykonywania robót budowlanych. W czasie wolnym od pracy nie brakło różnego rodzaju atrakcji: zwiedzania Frankfurtu nad Odrą, Berlina, Poczdamu oraz wycieczki na baseny Tropical Islands.

Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty, które będą dla nich dodatkowym atutem w poszukiwaniu zatrudnienia na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej.

google_news