Założenie własnej firmy nie jest proste. Warto zdawać sobie sprawę, że brak znajomości przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności, stąd też należy na bieżąco się dokształcać, tak aby nie doszło do jakiegokolwiek błędu. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że przepisy bywają niezrozumiałe i niejednoznaczne.
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Co warto o niej wiedzieć?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest oczywiście kapitałową spółką handlową, która posiada osobowość prawną. Może być utworzona przez jednego bądź większą ilość wspólników, natomiast nie może być zawiązana przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Trzeba wiedzieć, że założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne i to bez względu na miejsce siedziby. To co ją wyróżnia to także fakt, że może być utworzona na drodze umowy. Sam proces dzieli się na cztery etapy, do których zaliczamy: zawarcie umowy spółki, wniesienie kapitału zakładowego, powołanie zarządu czy też komisji rewizyjnej oraz wpis do rejestru przedsiębiorców KRS. Pamiętajcie, że od 1 lipca 2021 r. taką spółkę można zarejestrować jedynie elektronicznie. Należy zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, w którym muszą znaleźć informacje dotyczące choćby czasu trwania spółki oraz liczby i wartości nominalnej udziałów.
Spółka komandytowa – co warto wiedzieć?
Zakładanie spółek wbrew pozorom nie jest łatwe. Jedną z popularniejszych jest spółka komandytowa. Jest ona spółką handlową, która posiada nie tylko zdolność prawną, ale też zdolność do czynności prawnych. To co ją wyróżnia to fakt, że we własnym imieniu może zarówno zaciągać zobowiązania, jak i nabywać prawa. Aby ją zarejestrować, trzeba spełnić określone warunki, a mianowicie konieczne jest zawarcie umowy przez przynajmniej dwóch wspólników, gdzie jeden jest komplementariuszem, zaś drugi komandytariuszem. Spółkę rejestruje się w KRS. Rejestracja odbywa się drogą elektroniczną, przy czym po ukończeniu procesu rejestracji trzeba zgłosić dane uzupełniające do urzędu skarbowego. Na podanie danych dla ZUS jest 7 dni, natomiast na podanie danych do GUS i urzędu skarbowego do 21 dni od dnia rejestracji spółki w KRS. W kontaktach z urzędem skarbowym przedsiębiorca wykorzystuje swój numer NIP, natomiast REGON jest niezbędny podczas kontaktu z GUS.
Jak założyć spółkę przez Internet?
Obecnie istnieje możliwość założenia spółki przez Internet. Dotyczy to spółek jawnych, komandytowych, prostych spółek akcyjnych oraz tych z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli spółkę zarejestrujecie w systemie S24, to nie macie możliwości złożenia wniosku przez portal rejestrów sądowych. Warto zauważyć, że założenie spółki przez Internet daje możliwość ukształtowania umowy spółki innej niż w formie tradycyjnej, jednak w takim przypadku nie ma możliwości dokonywania modyfikacji roku obrotowego. Kapitał należy pokryć wkładami pieniężnymi i jest on obowiązkowy. Wspólnicy muszą znajdować się przy jednym komputerze. Konieczne jest też podpisanie umowy. Wbrew pozorom zakładanie spółek nie jest ani łatwe, ani szybkie. Łatwo można popełnić błąd. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dobra kancelaria prawna pomoże Wam założyć każdy rodzaj spółki. Nie musicie przy tym obawiać się błędów, które opóźniają proces rejestracji. Oczywiście musimy też wspomnieć, że pracownicy doradzą Wam najlepsze rozwiązanie, które będzie dla Was najbardziej opłacalne.