Jak kupić Bitcoin?
Obecnie zakup Bitcoina jest sprawą dużo prostszą niż miało to miejsce parę lat temu. Dziś mamy możliwość wyboru w jaki sposób tego dokonać i co ważniejsze nie trzeba kupować całego BTC, ale można kupić jego część nawet do ósmego miejsca po przecinku. Zanim jednak dokona się zakupu pierwszego Bitcoina warto poznać walory techniczne kryptowalut oraz wiedzieć w jaki sposób można go przechowywać. Istnieją dwie możliwości. Można kupić BTC i przechowywać go na własnym portfelu lub też można przechowywać kryptowaluty u pośredników czy na giełdach. Od wyboru metody przechowywania Bitcoinów w dużej mierze zależy wybór w jaki sposób go kupić. Obecnie najprostszą metodą jest zakup przy pomocy internetowych kantorów bitcoin, gdzie posiadając własny adres BTC wystarczy wpisać ilość kupowanych BTC i dokonać transakcji za pomocą kodu blik czy karty debetowej. Minusem tej metody są większe prowizje. Innym sposobem jest zakup BTC na giełdzie kryptowalut.
To wiąże się jednak z zarejestrowaniem na giełdzie, co oznacza bardzo często konieczność przejścia weryfikacji KYC oraz umiejętność posługiwania się platformą transakcyjną. Plusami tej metody jest mniejsza prowizja i możliwość zakupu BTC po interesującej nas cenie, co oczywiście może się wiązać z dłuższym oczekiwaniem. Kupując Bitcoiny na giełdzie nie ma konieczności posiadania własnego portfela kryptowalutowego. Środki zostaną zdeponowane na giełdowym portfelu przypisanym do użytkownika. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, awarii bądź włamania hakerskiego utracimy środki. Kolejny sposób na zakup Bitcoinów to kantory stacjonarne. Co prawda ta metoda wymaga wyjścia z domu i wiąże się z wyższa prowizją i często z dość wysokim progiem minimalnej ilości zakupu, to jednak transakcji dokonujemy wraz ze specjalistą,, co może być istotne zwłaszcza dla początkujących w świecie kryptowalut. Pozostałe dwie możliwości zakupu BTC mają jedną cechę wspólną, a mianowicie są całkowicie anonimowe. Pierwsza z nich to zakup Bitcoina w Bitomacie. Obecnie bez problemu można znaleźć mapę bitomatów i zlokalizować najbliższy z nich. Następnie za pomocą gotówki w sposób bardzo podobny jak we wpłatomacie dokonać zakupu BTC. Druga metoda to bezpośrednia wymiana P2P. W Polsce nie jest to zbyt popularny sposób jednak istnieją strony internetowe, za pomocą których można się umówić na bezpośrednią wymianę.
Jak sprzedać Bitcoin?
Sprzedaży Bitcoinów można dokonać w dokładnie taki sam sposób jak jego zakupu. Wszystkie wypisane wcześniej metody działają w dwie strony i tak samo jak zakupu można dokonać za ich pomocą również sprzedaży Bitcoinów.
Jaki portfel dla Bitcoina?
W tej chwili na rynku istnieje tak wiele różnych portfeli Bitcoinów, że nie sposób jednoznacznie określić jaki wybrać. W oparciu o charakterystykę każdego z nich użytkownik sam powinien dokonać wyboru najwygodniejszego dla siebie. Sam portfel BTC to ciąg znaków oraz dwa klucze – prywatny i publiczny. W zadasadzie każdy oferowany portfel wygląda w ten sposób, są jednak różnice w przechowywaniu kluczy oraz łatwości dostępu. Zaczynając od portfela, który stanowi sam ciąg znaków i klucze, które użytkownik musi zapamiętać lub gdzieś zapisać. Poprzez bardziej przyjazne portfele z interfejsem gdzie można się zalogować za pomocą nazwy użytkownika i w dość przyjazny sposób dokonać transakcji. Kończąc na aplikacjach, w których użytkownik nie widzi nawet swoich kluczy. Te jednak mają bardzo intuicyjne i proste w obsłudze interfejsy. To o czym należy pamiętać dokonując wyboru portfela to kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli nie znamy swoich kluczy to tak naprawdę portfel nie jest nasz. Jeżeli klucze cały czas są przechowywane w chmurze i internecie to mamy łatwy dostęp, ale jednak są one ciągle narażone na kradzież.
Ile kosztuje Bitcoin?
Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Po pierwsze obecnie jest wiele giełd kryptowalut, na których Bitcoin jest notowany i gdzie cena BTC różni się między sobą. Po drugie cena najstarszej kryptowaluty dość dynamicznie się zmienia, więc jednego dnia może mieć zupełnie inną wartość niż następnego. Najlepszą praktyką jest śledzenie ceny w kilku miejscach w mniej więcej stałych odstępach czasowych. Dzięki temu obok znajomości ceny nauczymy się również dynamiki jej zmiany. Tutaj kilka stron gdzie dostępne są aktualne kursy jakikurs.pl, e-kursy-walut.pl, Coinmarketcap
Notowania Bitcoin – jak sprawdzać?
Najbardziej popularnym compedium wiedzy o cenach kryptowalut jest CoinMarketCap. Strona wyświetla ceny w oparciu o wartości na największych giełdach kryptowalut. Obok notowań można tam znaleźć inne przydatne informacje jak wykresy, ATH, ranking pod względem kapitalizacji, obroty, giełdy, na których notowany jest dany walor. Inwestorzy bardzo często korzystają z tej strony, są jednak podejrzenia pewnych manipulacji zwłaszcza, że obecnym właścicielem CMC jest Binance. Tu z pomocą przychodzi strona Coinpaprika. Jest to Polski odpowiednik CMC, gdzie dokładnie te same informacje, a nawet jeszcze więcej można znaleźć w języku polskim.