Statystycznie, większość Polaków mieszka w blokach wielorodzinnych, najczęściej zbudowanych w II połowie XX wieku. Z każdym rokiem następuje postęp technologiczny i powstające budowle mają nie tylko coraz ciekawszą stylistykę, ale również stają się coraz atrakcyjniej wyposażone. Podnosi się także podstawowy standard deweloperski. Niestety wraz ze wzrostem jakości wykończenia, rośnie też średnia cena za mieszkanie w stanie deweloperskim w każdym mieście Polski. Z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania lub rozglądają się za niewielkim domkiem za miastem zamiast niewielkiego mieszkania w miejskim blokowisku. Czy warto?
Zalety mieszkania na wsi
Trzeba przyznać, że wiejska chatka ma swój urok. Cisza, spokój, własny ogródek, brak denerwujących sąsiadów i możliwość słuchania głośnej muzyki o dowolnej porze dnia i nocy. Sielanka. Między innymi właśnie z tych powodów, ludzie coraz częściej osiedlają się na wioskach i w okolicach niewielkich miasteczek, z dala od miejskiego zgiełku. W końcu perspektywa czystego, ekologicznego życia w wiejskim siedlisku, ma swoje uzasadnienie prozdrowotne i w równym stopniu oddziałuje na nasze samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Przynajmniej do momentu, gdy nie przyjdzie zima i nie trzeba będzie odśnieżać, żeby wyjechać z domu.
Wady mieszkania na wsi
Rzeczywiście pogoda i pora roku mają ogromny wpływ na nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Myśląc o domku na wsi, z reguły wyobrażamy go sobie skąpanego w majowym słońcu, gdzie drewnianej altance lub pod parasolem zajadamy świeży wiejski chlebek własnej produkcji, posmarowany naturalnym pszczelim miodem i popijamy mlekiem od własnej krowy. Wizja jak najbardziej realna, pod warunkiem że mówimy o okresie wiosenno-letnim. Rozważając wyprowadzkę za miasto, należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i brać pod uwagę, że na wsi w ciągu całego roku brakuje wielu miejskich udogodnień. Oto najczęstsze z nich:
- zaśnieżony podjazd
- duża odległość do najbliższego sklepu, centrum handlowego czy apteki
- brak lub ograniczony dostęp do kultury i rozrywki (kina, teatry, baseny, muzea)
- brak lub powolny dostęp do internetu
- brak lub ograniczony ruch komunikacji podmiejskiej
- słabszy niż w mieście odbiór sygnału telefonicznego (zakłócenia GSM)
Co więc wybrać?
Powyższa lista może być o wiele dłuższa, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla jednych brak zasięgu telefonicznego może być zbawienny, inni nie wyobrażają sobie bez telefonu życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że życie zarówno w mieście jak i na wsi ma szereg zalet i mnóstwo wad. Wszystko jest kwestią indywidualną i każdy musi sobie na te pytania odpowiedzieć samemu. Niestety nie ma na tak postawione pytanie, jednej właściwej odpowiedzi.
Niezależnie od wyboru, jeśli czujesz, że czas zmienić otoczenie i rozglądasz się za nowym domem, skorzystaj z usług houser.pl, gdzie ludzie dodają darmowe ogłoszenia nieruchomości i sam zdecyduj co dla Ciebie jest lepsze – miasto czy wieś.
Puszczanie głośnej muzyki, na wsi? Nie! Wszystko, co jest tu napisane, jest napisane, jakby mówiło się o jakimś zadupiu, a nie o prawdziwej wsi.