W polskich przepisach prawnych zachodzi wiele zmian, które mają na celu ułatwić początkującym przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firmy. Jednakże w dalszym ciągu, cały proces wiąże się z wieloma formalnościami i wymogami, które musisz spełnić. O czym musisz pamiętać, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą? Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie!
Założenie firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza
Obecnie założenie firmy jest nieskomplikowaną procedurą, a wszelkie niezbędne czynności formalne możesz wykonać przez Internet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, które musisz przejść, aby rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą!
Złóż wniosek CEIDG
Pierwszy etap obejmuje uzyskanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej. Możesz zrobić to indywidualnie, wypełniając odpowiedni formularz, który jest dostępny w Internecie i przesłać do organu administracyjnego przez rządowy portal.
Jedną z najistotniejszych kwestii to podanie w dokumencie wybranego kodu PKD, określającego rodzaj wykonywanej przez Ciebie działalności. Odnosi się on do czynności, którymi będzie zajmować się firma.
Musisz także podać formę opodatkowania podatkiem dochodowym – należy dokonać wyboru pomiędzy skalą podatkową (opodatkowanie na zasadach ogólnych), podatkiem liniowym a opodatkowaniem ryczałtem ewidencjonowanym.
Wybierz formę księgowości
Dodatkowo, we wniosku CEIDG wskazujesz na formę prowadzenia dokumentacji księgowej firmy. Możesz prowadzić ją samodzielnie lub zlecić ten obowiązek zewnętrznemu podmiotowi. W przypadku małych, jednoosobowych działalności gospodarczych najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego – oferującego kompleksową księgowość, np. internetową, wsparcie doświadczonych specjalistów oraz łatwy w obsłudze program do faktur.
Szukasz sprawdzonego biura rachunkowego? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
Rejestracja firmy w ZUS PUE
Wraz ze złożeniem wniosku CEIDG-1 jesteś automatycznie zgłaszany do ZUS-u jako płatnik składek. Organ administracyjny na tej podstawie przygotowuje następujące dokumenty:
- ZUS ZFA – zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnik składek;
- ZUS ZAA – informacja o adresie prowadzenia działalności gospodarczej;
- ZUS ZBA – informacja o posiadanych rachunkach bankowych.
W ciągu 7 dniu od rozpoczęcia działalności powinieneś dostarczyć druk ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).
Na początku 2023 roku wprowadzono obowiązek rejestracji w ZUS PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS-u) dla każdego płatnika składek. Dzięki temu załatwienie wszelkich formalności można wykonać elektronicznie. Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS-u i działać zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.
Mając założony profil na platformie, znajdziesz m.in.:
- Informację roczną dla płatnika składek;
- Informację o zaległych należnościach za składki oraz dokonanych wpłatach;
- Wysłane deklaracje rozliczeniowe;
- Listę osób zgłoszonych do ubezpieczenia;
- Listę pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.
Dodatkowo będąc zarejestrowanym w ZUS PUE, możesz wysyłać wnioski o udzielenie pełnomocnictwa, wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w płatnościach, kontrolę prawidłowości wystawionych zaświadczeń lekarskich itd.
Terminy płatności składek ZUS
Składki ZUS należy opłacać w terminach:
- Do 15. dnia miesiąca w przypadku płatników z osobowością prawną;
- Do 20. dnia miesiąca w przypadku przedsiębiorców opłacających składki na własne ubezpieczenia, jednoosobowych działalności gospodarczych i podmiotów bez osobowości prawnej.
Jakie ulgi Ci przysługują?
Warto wspomnieć o możliwościach płacenia niższych składek i ograniczenia kosztów na początku prowadzenia własnego biznesu. Z jakich ulg możesz skorzystać i jakie warunki musisz spełnić?
Ulga na start
Przez pierwsze 6 miesięcy od założenia firmy możesz skorzystać z tzw. ulgi na start, o ile spełniasz poniższe z warunków:
- Jesteś zgłoszony do CEIDG jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej
- Podejmujesz działalność pierwszy raz lub po raz kolejny po min. 60 miesiącach od momentu zawieszenia, zakończenia poprzedniej
- Nie prowadzisz działalności na rzecz poprzedniego pracodawcy, u którego wykonywałeś/-aś obowiązki związane z obecnym profilem działalności
Korzystając z tej opcji, jesteś zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe, emerytalne, wypadkowe), Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Warto podkreślić, iż ulga obejmuje tylko Ciebie jako osobę prowadzącą działalność. Jeżeli np. zatrudniasz pracowników, jesteś już zobligowany/-a do uiszczania wspomnianych opłat.
Ulga na start nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, iż musisz się do niego zgłosić i odprowadzać składki. Wysokość składki jest uzależniona od dochodów firmy i formy opodatkowania.
W celu otrzymania ulgi powinieneś/-aś zgłosić taką chęć 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności. Najwygodniej, jeśli zrobisz to poprzez formularz, który składasz podczas rejestracji firmy w CEIDG. Dodatkowo masz możliwość dostarczenia wniosku do ZUS:
- Rejestrując się w ZUS PUE – wypełnione dokumenty przesyłasz poprzez ePłatnik
- Poprzez program Płatnik, który możesz pobrać ze strony ZUS-u – analogicznie musisz uzupełnić niezbędne dane w formularzu i podpisać go podpisem kwalifikowanym
- Listownie lub osobiście
ZUS preferencyjny
Po wykorzystaniu lub rezygnacji z ulgi na start, możesz zdecydować się na ZUS preferencyjny. Wymogi, które należy spełnić, są następujące:
- W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś/-aś działalności gospodarczej
- Nie wykonujesz obowiązków zawodowych dla swojego pracodawcy, które pokrywałyby się z aktualnym profilem Twojej działalności
Obniżona stawka wynikająca z preferencyjnego ZUS-u nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Możesz z niej korzystać przez 24 miesiące od momentu założenia firmy. Ulga odnosi się tylko do Ciebie jako przedsiębiorcy, więc za np. swoich pracowników musisz odprowadzać składki w regularnej kwocie.
W jaki sposób zgłosić wybór tej formy ubezpieczenia? Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach. Możesz zrobić to już podczas składania wniosku CEIDG-1 (wystarczy dołączyć do niego formularz ZUS ZUA i wpisać kod właściwy dla preferencyjnych składek), poprzez ZUS PUE, program Płatnik lub w formie papierowej.
Mały ZUS Plus
Po upływie 24 miesięcy, istnieje kolejna możliwość, aby obniżyć koszty prowadzenia działalności. Jest to Mały ZUS Plus. Jakie warunki musisz spełnić, aby móc z niego skorzystać?
- W poprzednim roku kalendarzowym Twoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wyniosły powyżej 120 000 zł
- W poprzednim roku kalendarzowym prowadziłeś/-aś firmę przez przynajmniej 60 dni
Mały ZUS nie dotyczy składek zdrowotnych, które trzeba opłacać w całości. Wszelkie formalności możesz wypełnić w taki sam sposób, jak powyżej opisywane ulgi. Aby przejść proces, musisz w pierwszej kolejności dostarczyć do ZUS-u formularz ZUS ZWUA, czyli wyrejestrowanie z ubezpieczeń (w ciągu 7 dni do końca okresu ZUS-u preferencyjnego). Następnie złóż formularz ZUS DRA, w której podasz obowiązującą Cię od tego momentu stawkę składek.
Jeżeli nie spełniasz warunków żadnej z powyżej opisanych ulg, jesteś zobligowany do odprowadzania na składki ubezpieczenia społecznego minimum 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zgłoszenie do PIP i Sanepidu
Od 2013 roku co do zasady, nie ma konieczności zgłaszania założenia firmy ani Państwowej Inspekcji Pracy, ani Sanepidowi. Są jednak wyjątki od tej praktyki – wszystko zależy od rodzaju, branży i profilu działalności, którą podejmujesz.
W rejestracji firmy pomoże Ci Ifirma, sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy