Ruszył nabór zgłoszeń do 18. już edycji konkursu Śląska Rzecz, doceniającego nie tylko wysoką jakość wzorniczą, ale też odwagę myślenia poza schematami, funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania oraz chęć poprawy jakości codziennego życia, a wszystko to zgodnie z ideą „myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Organizowana przez Zamek Cieszyn Śląska Rzecz to jedyny regionalny konkurs promujący lokalny design. – Doceniamy w nim gotowość reagowania na potrzeby ludzi. Wierzymy, że mądre i odpowiedzialne projektowanie jest potrzebne, by móc poprawiać jakość życia. Ważne jest też działanie zespołowe – projektantów z firmami, instytucjami lub organizacjami trzeciego sektora – mówi Magdalena Chorąży-Suchy, dyrektor Zamku Cieszyn. Ma nadzieję, że tegoroczna edycja konkursu przyniesie kolejne dobre praktyki z województwa śląskiego i opolskiego.
Projekty można zgłaszać do 31 marca, ale im wcześniej, tym lepiej, gdyż zgłoszenia nadesłane do 17 marca wiążą się z kosztami uczestnictwa w wysokości 200 zł netto, a te, które wpłyną później, od 18 do 31 marca, z 300 zł netto. Przygotowano cztery kategorie konkursowe: produkt, grafika użytkowa, usługa oraz wystawiennictwo. Do udziału w Śląskiej Rzeczy Zamek Cieszyn zaprasza firmy, projektantów, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne. Zgłaszane projekty muszą być wdrożone w życie w 2022 roku w województwach śląskim bądź opolskim, wyjątek stanowi tutaj kategoria wystawiennictwo. Projekty będą oceniane pod kątem innowacyjności rozwiązań, zrównoważonego rozwoju, dostrzeżenia potrzeb użytkowników, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, a ponadto brane będą proces projektowy, funkcjonalność i ergonomia, jakość wykonania i użytych materiałów, estetyka.
Ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród zaplanowane są na 22 czerwca br. Wówczas otwarta zostanie również pokonkursowa wystawa, czynna do 10 września w Zamku Cieszyn.
Dajcie spokój na tym Zamku z designem, poroniony pomysł od początku istnienia tej instytucji.
Nie macie żadnego potencjału merytorycznego, kapitału ludzkiego by zajmować się dziediną z pogranicza sztuki i inżynierii.
Wymyślcie na nowo formułę istnienia tak by kasa Cieszyna i Śląska nie leciała w błoto.
Nie muszą się wysilać. Dawniej oceniano ludzi po tym co mieli w głowach, a dzisiaj po tym jak używają tego co mają w spodniach.