Wczoraj (3 października) w jednej z ogólnopolskich rozgłośni minister zdrowia Izabela Leszczyna wypowiedziała się na temat Szpitala Żywiec. Ta wypowiedź, mówiąc delikatnie, nie spodobała się staroście żywieckiemu Adrianowi Midorowi, jak i Zarządowi Powiatu Żywieckiego.
W swojej wypowiedzi minister Izabela Leszczyna stwierdziła m.in., .że: „Wielki kapitał zagraniczny doszedł do wniosku, że na ochronie zdrowia w Polsce można zrobić biznes. Nie, nie można. Wybudował wielki szpital, przeskalowany, absolutnie nieadekwatny do niewielkiego powiatu żywieckiego” – stwierdziła minister.
Zaznaczyła również, że szpitale powiatowe, takie jak w Żywcu, powinny koncentrować się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb zdrowotnych mieszkańców i zapewnić opiekę na oddziałach chorób wewnętrznych, pediatrii i chirurgii ogólnej. Jej zdaniem Szpital Żywiec może borykać się z problemami z powodu przeinwestowania i niewłaściwego zarządzania i dodała, że w ostatnich latach placówka zwiększyła wartość umów z NFZ o 100 milionów złotych.
W reakcji na to Zarząd Powiatu Żywieckiego wydał oświadczenie.
Oto jego treść:
„Powiat Żywiecki jest drugim co do wielkości powiatem w województwie śląskim (na 36 powiatów). W skład powiatu wchodzi 15 gmin: jedna gmina miejska i czternaście gmin wiejskich. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba ludności w powiecie żywieckim w 2020 r. wynosiła 152 199 osób.
W powiecie żywieckim udało się zrealizować jedyny w Polsce projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, dotyczący budowy nowego szpitala w Żywcu. Pragniemy podkreślić, że samorządu powiatowego nigdy nie było by stać na wybudowanie nowego szpitala z własnych pieniędzy.
Umowę podpisano we wrześniu 2011 r. Rozpoczęcie działalności Szpitala Żywiec to wrzesień 2020 r. Nowy szpital zastąpił stary 130-letni, w którym była jedna sala operacyjna i wspólne sanitariaty na korytarzach. Oddziały mieściły się w osobnych budynkach bez możliwości połączeń komunikacyjnych. W nowym szpitalu jest 10 oddziałów całodobowej opieki medycznej oraz 11 poradni w ramach NFZ, kilkanaście poradni komercyjnych, centrum rehabilitacji, stacja dializ, pracownia diagnostyki obrazowej, laboratorium centralne, punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, cztery nowoczesne sale operacyjne, a każdy pokój pacjenta jest dwu lub czteroosobowy z pełnym węzłem sanitarnym.
Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił 120 tys. świadczeń medycznych ponad pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys.. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba pacjentów leczonych w żywieckim szpitalu wyniosła ponad 65 tys.”.
***
Dzisiaj (4 października) w godzinach porannych do Warszawy pojechała delegacja samorządowców, którzy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mają złożyć apel o dramatycznej sytuacji Szpitala Żywiec skierowany do premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Po apelem podpisało się 25 855 mieszkańców Żywiecczyzny. O 13.00 przed Kancelarią Premiera planowana jest konferencja prasowa delegacji.
– Zrozumiałe będzie dla nas jeżeli premier Donald Tusk nie spotka się z nami, jednak liczymy na spotkanie z osobą w jego zastępstwie – podkreślają przedstawiciele samorządowców z Żywiecczyzny.
W składzie delegacji znaleźli się: starosta żywiecki Adrian Midor, członek Zarządu Powiatu Józef Stopka, radna powiatu Aleksandra Legierska, burmistrz Żywca Antoni Szlagor oraz wójtowie: gminy Jeleśnia – Anna Wasilewska, gminy Koszarawa – Czesław Majdak, gminy Łodygowice – Tadeusz Karolini, gminy Rajcza – Dariusz Płoskonka i gminy Węgierska Górka – Piotr Tyrlik. Na miejscu do delegacji dołączyć mają przedstawiciele Szpitala Żywiec.