Bramka jest jednym z najważniejszych elementów boiska podczas różnych rozgrywek. Pojawia się ona nie tylko w piłce nożnej. Aby jednak mogła pełnić swoją funkcję, musi zostać wyposażona w odpowiednią siatkę. W jakich dyscyplinach wykorzystuje się bramki?
Siatka do bramki w piłce nożnej i ręcznej
Siatka do bramki jest powszechnie wykorzystywana podczas rozgrywek piłki nożnej. Pozwala ona na łapanie piłki po strzale, dzięki czemu nie trzeba biegać po nią, jeśli poleci za daleko. Siatka zamontowana w bramce jest także sposobem na zabezpieczenie publiczności siedzącej z tyłu.
Siatka do bramki znajduje swoje zastosowanie także w trakcie rozgrywek piłki ręcznej. Jest ona wówczas mniejsza.
Siatka do bramki w hokeju i unihokeju
Siatka do bramki znajduje zastosowanie także na lodowiskach, podczas rozgrywek w hokeja. Wówczas musi być ona wykonana z odpowiednio wytrzymałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem działania niskich temperatur. Odpowiedniki bramek hokejowych mogą być wykorzystywane również na zwykłych halach. Mowa tu o rozgrywkach w unihokeja.
Typ siatki do bramki a dyscyplina sportu
Siatki do bramki różnią się od siebie wielkością oczek czy materiałem, z którego zostały wykonane. Każda dyscyplina sportu ma nieco inne wymagania. Produkując siatki do bramek na wymiar, bierze się pod uwagę następujące czynniki:
- wielkość piłki lub krążka – oczka siatki nie mogą być zbyt duże, by nie przepuszczać takich elementów przez siatkę,
- rozmiar bramki – w przypadku unihokeja czy hokeja bramki są niewielkie, a piłki nożnej – znacznie większe,
- specyfika boiska – ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku hokeja, w którym na boisku znajduje się lód.
– Standardy poszczególnych bramek zwykle są regulowane odgórnymi przepisami. Istnieje jednak opcja wykonania ich na wymiar. Obecnie technologia produkcji siatek jest tak zaawansowana, że pozwala na tworzenie dowolnych bramek, bez względu na ich przeznaczenie – mówi specjalista z firmy Symar zajmującej się produkcją siatek.
Siatka do bramki a siła uderzenia
Poszczególne dyscypliny różnią się od siebie nie tylko wielkością bramek czy typem boiska. Znaczenie ma również to, do jakiej prędkości rozpędza się krążek czy piłka. Największe wartości osiąga się w hokeju. W przypadku piłki ręcznej jest to o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę mniej. Z tego powodu podczas produkcji siatek do bramek bierze się pod uwagę także ich wymaganą wytrzymałość. Konstrukcje wykorzystywane w hokeju są zwykle bardziej odporne na elementy lecące z dużą prędkością.
Siatki do bramek zewnętrzne i wewnętrzne
Siatka do bramki piłkarskiej zazwyczaj jest montowana w środku lub na zewnątrz budynku. Od jej lokalizacji zależy m.in. materiał zastosowany do wykonania całej konstrukcji. Konstrukcje znajdujące się na świeżym powietrzu muszą być odporne na działanie mrozu, promieniowania UV i wilgoci. Te stworzone z myślą o zastosowaniu na hali mogą być mniej wytrzymałe.
Siatki do bramki są wykonywane przede wszystkim z polipropylenu i polietylenu. Pierwszy surowiec sprawdzą się raczej w przypadku konstrukcji stosowanych wewnątrz budynku. Drugi jest w pełni odporny na działanie wody i skrajnych temperatur. To właśnie dlatego modele zewnętrzne zwykle wykonuje się z polietylenu.