Cieszyn Kultura i rozrywka

Zbliża się V Breńsko-Górecka Noc Muzeów. W Górkach zapraszają na „Wesele u Kossaków”

Mat. gmina Brenna.

Nie masz pomysłu na majówkę? Zapraszamy na V Breńsko-Górecką Noc Muzeów – zachęcają pracownicy Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Wydarzenie startuje w piątek, 2 maja, o godz. 18.00 i potrwa do godz. 22.00.

Inauguracją tegorocznej Nocy Muzeów będzie inscenizacja historyczna „Wesele u Kossaków”, przygotowana przez muzeum, Gminną Bibliotekę Publiczną w Brennej, Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła”, Uniwersytet III Wieku znad Brennicy oraz 25. Drużynę Harcerską „Watra” z Brennej z gościnnym udziałem Mai Majewskiej-Pilch i Szymona Pilcha.

„Chcemy przypomnieć wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się sto lat temu w Górkach Wielkich. Wówczas początkująca pisarka Zofia Kossak wyszła za mąż za oficera Wojska Polskiego Zygmunta Szatkowskiego. Ślub zawarli w kościele w Górkach Wielkich, natomiast przyjęcie weselne odbyło się w góreckim dworze Kossaków. Z tej okazji Muzeum wraz z wolontariuszami – pracownikami gminnych instytucji kultury i lokalnych stowarzyszeń – organizuje inscenizację, podczas której będzie można »przenieść się« do czasów XX-lecia międzywojennego” – zapowiadają organizatorzy. Tłem dla wydarzenia będzie zaś zrewitalizowany dwór Kossaków w Górkach Wielkich oraz sąsiadujący z nim zabytkowy park.

Dodatkowo, o godz. 20.00 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po dawnym góreckim folwarku. Jego uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała wieś pod Zebrzydką sto lat temu.

To jednak nie jedyne wydarzenia tegorocznej V Breńsko-Góreckiej Nocy Muzeów. W piątek wieczorem można będzie bowiem odwiedzić Chlebową Chatę w Górkach Małych, gdzie oprócz skansenu prezentowana jest wystawa samochodów oraz kolekcjonerska ekspozycja sprzętów strażackich z prywatnych zbiorów. O godz. 22.00 swą gawędę rozpoczną zaś w Chlebowej Chacie Maja Majewska-Pilch i Szymon Pilch, którzy przeniosą słuchaczy do tajemniczego świata beskidzkich legend.

Wielbiciele tradycji powinni znaleźć też czas na wizytę w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”, gdzie czeka wystawa przybliżająca znaczenie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. A ponadto będzie tam można spotkać się z pasjonatkami mody Beatą Bojdą i Sabiną Jurasz, wziąć udział w warsztatach batikarskich oraz obejrzeć wystawę modrzeńców. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

google_news