88 lat liczy sobie swoista replika Wieży Piastowskiej znanej ze Wzgórza Zamkowego w Cieszynie, a wybudowanej w centrum Hażlacha, przy głównej drodze, vis-à-vis kościoła katolickiego i szkoły podstawowej. Ostatnio ta turystyczna atrakcja doczekała się renowacji.
Wieża została wybudowana w 1934 roku przez członków miejscowej organizacji młodzieżowej „Strzelec”. Inicjatorem jej powstania był kierownik szkoły Rudolf Bibro, a pomysłodawcą konstrukcji hażlaski społecznik i mistrz budowlany Walenty Kuchejda. Do wzniesienia miniatury nadolziańskiej Wieży Piastowskiej posłużyły cegły z rozbiórki obory na folwarku. Wieżę wybudowano na chwałę ziemi cieszyńskiej i II RP. Po II wojnie światowej, a konkretnie w maju 1955 roku, ktoś wyrył na betonowej płycie napis: „W X-rocznicę wyzwolenia Ziemi Cieszyńskiej”. Można domyślić się, że upamiętniono w ten nietuzinkowy sposób wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej.
Wieża wzniesiona z czerwonej i białej cegły została ostatnio wyremontowana, co cieszy, ponieważ była w coraz gorszym stanie technicznym. – Dzięki połączeniu funduszu sołeckiego i pieniędzy pochodzących z nagrody, jaką otrzymaliśmy w konkursie “Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego w 2020 roku”, długo zapowiadane prace remontowe mogły zostać wykonane. Wraz z remontem na wieżyczce pojawi się nowa tablica w miejsce tej obecnej, która upamiętni budowniczych i pomysłodawców – mówi Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.
Na tablicy znajdzie się napis: “Miniatura cieszyńskiej Wieży Piastowskiej zbudowana w 1934 roku z inicjatywy uczniów Szkoły Powszechnej w Hażlachu i jej kierownika Rudolfa Bibro przez mistrza murarskiego Walentego Kuchejdę i członków miejscowego Oddziału Związku Strzeleckiego dla upamiętnienia powrotu Śląska Cieszyńskiego w granice odrodzonej Polski”. Tablica zostanie zamontowana na wiosnę, kiedy też mają być prowadzone prace związane z podświetleniem wieży.
Na tablicy powinien znaleźć się też napis o renowacji repliki z funduszu sołeckiego.
No popatrz i znowu coś nowego się człowiek dowiaduje.
Hażlach ma centrum! =]
Powierzyć fachowcom od replik w Parku Miniatur w Inwałdzie i znacznie lepiej zrobiliby renowację.
Prawdziwa perełka.
Ładna to ona nie jest po renowacji.
Cco ci się zaś podszywacz nie podoba? Renowację przeprowadzono zgodnie ze sztuką.
Tto co napisałam, rzeczywiście jest tylko 1 sztuka – na szczęście.