Wydarzenia Bielsko-Biała

Złoty robot z ATH

Zdjęcia: ATH

Reprezentanci ATH po raz kolejny zaprezentowali się mistrzowsko, zdobywając swoim sumo-robotem złoty medal podczas 9. Międzynarodowych Zawodów Robotów EastROBO’2021.

EastROBO’2021 to największa impreza robotyczna w Polsce północno-wschodniej, organizowana przez koło naukowe „Mobilne Systemy Inteligentne” Politechniki Białostockiej. W turnieju wzięło udział ponad 60 zespołów z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi, które przygotowały w sumie 174 roboty. Uczestnicy turnieju rywalizowali w 13 kategoriach.

– Naszą uczelnię reprezentował Team ATH Robotics, który tworzą studenci z Koła Naukowego „Inżynier XXI wieku”: Damian Pytka, Robert Szetyński i Mateusz Dziubek. W kategorii sumo ich robot „Gigawonsz81” wygrał wszystkie walki, dzięki czemu zdobyli złoty medal! Najwięcej robotów przygotowano do zawodów w kategorii minisumo. Eliminacje prowadzone były w czterech grupach. Nasz zespół wystawił dwa roboty, które bez problemu awansowały do rundy finałowej. Ostatecznie robot „Megawonsz9” zajął czwarte miejsce, a „Zbychspych” – miejsce 7! – relacjonuje dr Robert Pysz, rzecznik prasowy Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Po powrocie z zawodów Damian, Robert i Mateusz zdradzili kilka szczegółów ze swoich przygotowań do konkursu.

Jak długo pracuje się nad takim robotem?

Czas budowy robota to około 2 miesiące, zakładając, że wszystkie części są dostępne. Zaczynamy od projektu poszczególnych elementów w CAD, następnie robimy złożenie i jeśli wszystko pasuje – dajemy części do fizycznego wykonania. Następnie składamy, piszemy program i testujemy.

Co jest najtrudniejsze do wykonania?

Najtrudniejszym elementem, naszym zdaniem, jest właśnie wykonanie projektu robota oraz właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów. Im mniejszy robot, tym trudniej.

Czy takie roboty są wymyślane od początku do końca przez was, czy też istnieją jakieś gotowe rozwiązania, poradniki, z których korzystacie?

Gotowe rozwiązania oczywiście istnieją, jednak my chcieliśmy zaprojektować roboty całkowicie własnego pomysłu. Na zawodach nasze roboty były unikalne i niepowtarzalne, zarówno pod kątem nazw, jak i konstrukcji.

Czy są jakieś ograniczenia regulaminowe dotyczące budowy i oprogramowania sterującego?

Oczywiście, regulacji jest dużo, warto natomiast wspomnieć najważniejsze, czyli wymiary oraz wagę – to te kryteria decydują o przypisaniu do poszczególnych konkurencji. Jeśli chodzi o sterowanie, to najważniejsze jest to, że robot porusza się autonomicznie, a start powinien być realizowany za pomocą modułu startowego.

Czy to tylko zabawa, czy też przygotowanie do pracy zawodowej? Jakie są perspektywy zawodowe, kiedy się ma takie umiejętności?

Budowa robotów tej klasy łączy ze sobą zabawę z możliwością zdobycia wielu praktycznych umiejętności, takich jak np. praca w zespole, projektowanie, technologia wytwarzania oraz programowanie. Jeśli chodzi o perspektywy pracy zawodowej… cóż, zdobyte w ten sposób kompetencje i wprawa konstruktorska z pewnością stanowią mocny atut przy ubieganiu się o nią.

google_news