Wydarzenia Żywiec

Zmarł Tadeusz Trębacz

Tadeusz Trębacz. Fot. Paweł Szczotka

To ogromna strata dla kultury nie tylko Żywiecczyzny, ale i Podbeskidzia. W wieku 91 lat zmarł Tadeusz Trębacz, niezwykle wybitny animator kultury z Żywca.

Urodził się 25 lipca 1933 roku w Młoszowej (powiat chrzanowski), ale przez ponad 70 lat związany był z Żywiecczyzną najpierw jako instruktor artystyczny w Domu Harcerza w Żywcu, gdzie prowadził teatrzyk dziecięcy, zespoły wokalne i instrumentalne. Potem został zastępcą kierownika Domu Kultury Młodzieży i Dorosłych w Żywcu. Od 1 września 1958 roku był zastępcą inspektora ds. kultury w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu. W latach 1975-1990 był dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W czerwcu 1990 roku przeszedł na emeryturę.

– Tadeusz Trębacz to człowiek legenda Żywca i Żywiecczyzny. Powszechnie znany jest jako twórca Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Żywieckich Godów oraz organizator obchodów 700-lecia miasta Żywca. Dokumentalista, autor m.in. monumentalnej „Historii kultury na Żywiecczyźnie”. Był pomysłodawcą powstania w Polsce wiejskich domów kultury, dzięki czemu powstał pierwszy taki klub w Polsce jak klub „Jemioła” w Ślemieniu. Był także inicjatorem powstania w Żywcu Szkoły Muzycznej. Był wielokrotnie nagradzany i doceniany. Znalazł się w bardzo wąskim gronie osób, które w 2018 roku otrzymały specjalny medal „Zasłużony dla 750-lecia Miasta Żywca”, bo jak nikt inny na to wyróżnienie zasłużył. Był człowiekiem cichym i pokornym, ale zawsze posiadającym własne zdanie. Był też pełen humoru, posiadając niezwykły dar i umiejętność rozładowywania wielu spornych sytuacji uśmiechem, dowcipem i mądrą dygresją. Był wzorem dla kolejnych pokoleń. Jego praca, zaangażowanie, aktywność zasługują na najwyższy szacunek i pamięć – podkreśla burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który poinformował o śmierci Tadeusza Trębacza.

google_news