Dziś Bielsku-Białej zmarła diakon Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Janina Kisza-Bruell, duszpasterz i nauczyciel religii ewangelickiej w parafii w Cieszynie. Miała 86 lat.
Janina Kisza-Bruell urodziła się 6 czerwca 1935 roku w Cieszynie w rodzinie Jana i Anny z domu Folwarczny. Jej ojciec pracował jako sekretarz ewangelickiego zboru nad Olzą. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, w 1955 roku rozpoczęła studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po zdaniu pierwszego egzaminu kościelnego, została ordynowana na urząd duchownego w posłudze diakona w kościele w Wiśle, 15 grudnia 1963 roku. Od 1959 roku służyła w cieszyńskiej parafii ewangelickiej, najpierw jako nauczyciel religii i kaznodzieja na godzinach biblijnych, a później także jako duszpasterz kobiet przebywających w Zakładzie Karnym w Cieszynie. Głosiła też Słowo Boże i odwiedzała osoby chore, dotknięte patologią społeczną i potrzebujące pomocy. Była zaangażowana w duszpasterstwie szpitalnym. W 1959 roku Janina Kisza wyszła za mąż za ks. Tomasza Bruella, z którym przeżyła 52 lata. Małżonkowie doczekali się dwóch synów, Andrzeja i Daniela.
Diakon Janina Kisza-Bruell starała się, by Słowo Boże docierało różnymi sposobami do jak najszerszego grona odbiorców. Tworzyła rozmyślania, artykuły, opowiadania dla dzieci, okolicznościowe kartki z rozmyślaniami biblijnymi, pozdrowienia dla chorych i cierpiących. Jedne z jej opowiastek dla najmłodszych – „Przygody małych wędrowców” – doczekały się audiobooka. Janina Kisza-Bruell kochała też śpiew i muzykę. Gdy zaistniała taka potrzeba, zastępowała organistę w Kościele Jezusowym. Była również jedną z osób inicjujących założenie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Władze miasta doceniły jej działalność społeczną i charytatywną, honorując w 2004 roku Laurem Srebrnej Cieszynianki…