Niezwykle burzliwy przebieg miała dzisiaj (25 kwietnia) sesja Rady Gminy Węgierska Górka. W trakcie obrad doszło do zmiany przewodniczącego. Z funkcji zrezygnowała Iwona Kopeć, która i tak byłąby odwołana, a nowym przewodniczącym został Michał Kupczak.
Od kilku tygodni w środku rady rodził się konflikt pomiędzy przewodniczącą Iwoną Kopeć, a grupą radnych. 27 marca grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie Iwony Kopeć z funkcji przewodniczącej. (jak sama poinformowała pod wnioskiem podpisali się: Stanisław Dyrlaga, Tomasz Figura, Michał Kupczak, Paweł Piela, Marian Pietrasina, Grzegorz Sobel, Wojciech Sobel i Daniel Wochnik). Sprawą przewodniczącej radni zajmowali się dopiero po blisko miesiącu na dzisiejszej sesji (25 kwietnia). Już na początku Iwona Kopeć oznajmiła, że składa rezygnację z funkcji przewodniczącej.
– Grupa radnych zarzuca mi, że utraciłam zaufanie subiektywnego podejścia do spraw Rady Gminy. Rozmawiałam z każdym z radnym i nie potrafili mi powiedzieć o co chodzi. Potem pojawiła się informacja, że pozwoliłam uczestniczyć w sesji dyrektor szkoły w Cięcinie Górrnej wraz z rodzicami, która mogła odpowiedzieć na wcześniejsze zarzuty. Nie wyobrażam sobie, abym jako przewodnicząca mogła odmówić przybycia na sesję dyrektor i rodzicom. Czy umożliwienie wystąpienia dyrektorce jest stronnicze czy świadczy o tym, że próbuje się rozwiązać konflikt? Zastanawiam się o co tu chodzi? Czy to polityka w najgorszym wydaniu? I sytuacja najbardziej dotkliwa i bolesna. Upolowano zdjęcie z mojego czasu prywatnego. Przesyłano go pomiędzy sobą i doprowadzono do upublicznienia w celu oczernienia mojego wizerunku. Czy to nowe standardy, aby zniszczyć koleżankę dla pozyskania funkcji w radzie? Ku waszej uciesze rezygnuję z funkcji przewodniczącej. Tworzą się nowe sojusze i układy, z którymi się nie zgadzam – mówiła załamanym głosem Iwona Kopeć.
Do dyskusji włączył się wójt Piotr Tyrlik, który mówił, że to przykry moment, a przy tym wychwalał Iwonę Kopeć pod niebiosa.
– W mojej ocenie te zarzuty są bezpodstawne i wyssane z palca, co jesteśmy w stanie udowodnić. Dzięki prowadzeniu sesji przez Iwonę Kopeć udało się wiele osiągnąć w naszej gminie, która jest wiodąca w powiecie żywieckim. Dzięki Iwonie Kopeć i współpracy przebudowano szereg dróg, ścieżek rowerowych, rolkowiska, place zabaw. Była osoba reprezentacyjną i rzetelną – twierdził wójt.
Radny Wojciech Sobel powiedział, że wójtowi i przewodniczącej przyznaję ocenę bardzo dobry za przygotowanie wypracowania.
– Piękne napisane. Wszystkie zasługi przypisane zostały jednej czy dwóm osobom, a pomija się resztę radnych. Były uchybienia na sesji, gdy była dyrektor szkoły w Cięcinie Górnej i omawiano oświatę. Nie jest tak jak mówi wójt, że wszyscy rodzice uczniów z Cięciny Górnej są zadowoleni. Wójt podgrzał atmosferę i chciał sprowadzić grupę rodziców. Stało się jak stało. Ja chciałem powołać komisję, a zrobiono awanturę. Jak ktoś wbił kij w mrowisko, to niech nie udaje, że chce zgody i jak najlepszego rozwiązania – zaznaczył radny Wojciech Sobel.
– Wypraszam sobie, aby przewodnicząca używała pewnych sformułowań pod naszym adresem. Nikt nie jej nie chciał odwoływać z tego powodu, że na sesji była dyrektorka szkoły z Cięciny Górnej. Nikt nie chciał odwoływać z powodu jakiegoś zdjęcia. Pani tworzy fikcyjne pozory odwołania. Na pierwszym miejscu powinno reprezentować się interesy mieszkańca, a nie wójta! Przyczyny pani sobie sama wymyśliła. Nie chcieliśmy robić awantury. Pani obiecywała, że złoży rezygnację, a my wstrzymaliśmy się ze złożeniem wniosku o odwołanie. Czekaliśmy miesiąc czasu. I teraz nie byłoby tego medialnego szumu. Radni mają prawo wymienić przewodniczącego. Wyczerpał się pewien układ i teraz jest podejście do kwestii prospołecznych, a nie prowójtowych – powiedział radny Marian Pietrasina.
W głosowaniu za przyjęciem rezygnacji Iwony Kopeć z funkcji przewodniczącej opowiedziało się 8 radnych, 4 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
W wyborze na nowego przewodniczącego jedynym kandydatem był Michał Kupczak. Za jego wyborem było 10 radnych, a przeciw 4.
– Moim hasłem przewodnim jest gra do jednej bramki. Chcę się skupić na dbaniu o interes i dobro wszystkich mieszkańców. Z moje strony będzie współpraca ze wszystkim radnymi – powiedział tuż po wyborze nowy przewodniczący Rady Gminy Węgierska Górka Michał Kupczak.
Kolejnym punktem było głosowanie przy odwołaniu z funkcji wiceprzewodniczących Jakuba Howańca, Marcina Ziętka i Józefa Żyrka. Z tej trójki odwołano Marcina Ziętka i Józefa Żyrka (w obu przypadkach w głosowaniu było 9 za odwołaniem i 5 przeciw). Natomiast wiceprzewodniczącym pozostał Jakub Howaniec (za odwołaniem było 3, a przeciwko 10 – 1 głos był nieważny).
Przy wyborze dwóch nowych wiceprzewodniczących pojawiły się propozycje osób Józefa Żyrka, Iwony Kopeć i Marcina Ziętka, ale nikt z nich nie wyraził zgody na kandydowanie. Za to zgodzili się Stanisław Dyrlaga i Paweł Piela. Za wyborem Stanisława Dyrlagi głosowało 8 radnych, a przeciw 5 (1 głos był nieważny). Z kolei Pawła Pielę poparło 9 radnych, a 4 było przeciwko (1 głos nieważny). Tym samym obecny skład prezydium Rady Gminy Węgierska Górka tworzą: przewodniczący Michał Kupczak, a także wiceprzewodniczący Stanisław Dyrlaga, Jakub Howaniec i Paweł Piela.