W Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24 w Bielsku-Białej można już eksperymentować i uczyć się, jak dbać o planetę. Niesztampowa wystawa o ekologii – „EkoEksperymentarium” – pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne, małe czynności mogą pomóc środowisku.
EkoEksperymentarium – jak opowiada kierownik „11” Aleksandra Tarnawa – jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie łapiemy wampiry energetyczne i poznajemy sposoby na oszczędzanie prądu, w łazience wykorzystujemy każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
– EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. – W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.
W ramach projektu powstał również przewodnik, zilustrowany przez Maćka Blaźniaka, który zachęca do odkrywania zielonego Bielska i poznawania miejskich inicjatyw wspierających środowisko. „Niemapę” można odebrać za darmo w Punkcie 11 oraz pobrać ze strony www.niemapa.pl.
– Chcemy, aby edukacja ekologiczna w naszym mieście była jak najbardziej atrakcyjna, a przez to efektywna, stąd poszukiwanie różnorodnych form przekazywania wiedzy – mówi Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. – Co roku sięgamy po inne rozwiązania. W okresie pandemii przenieśliśmy działania do internetu, gdzie zaangażowaliśmy całe rodziny do ekologicznej grywalizacji „Ekobielszczanin”. W tym roku zachęcamy do spaceru po ul. 11 Listopada i wstąpienia do Punktu 11, gdzie dzięki doświadczalnej wystawie będzie można przekonać się, że małe działania dają duże efekty. Dodatkowym elementem wystawy będą warsztaty ekologiczne, o których mieszkańcy będą na bieżąco informowani, a na które już teraz serdecznie zapraszam.
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (www.ekoeksperymentarium.pl).
– Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.
Wystawa potrwa do 5 maja. Już została odwiedzona przez setki gości, w tym liczne grupy zorganizowane z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Wiedza ekspercka……. dla przedszkolaków…